Karşılaştığım Müzikler 3

Bazen gerçekten ben de şaşırıyorum iki haftada ne oldu da bunca müzik ile karşılaştım diye. Olsun, fazla müzikten kimseye zarar gelmez. Bu zengin listedeki şarkı ve albümleri farklı farklı bölümlerde ele almam gerekecek sanırım. Her neyse, en iyisi bir yerden başlayayım, devamı gelir nasıl olsa.

Bölüm 1: Karşılaştığım tekliler (tabii videolu veya görselli olanlar)

6 yeni şarkı ile karşı karşıyayız, içlerinden en heyecan verici olanı Nova Norda’nın Çıktım Bir Yola’sı. Geçtiğimiz günlerin müzik piyasası için en çok üreten ekibi ise Rıza Sarıtaş, Gider Gider ve Mahmut Çınar’ın rahatça ve huzurla kendini dinleten teklilerini yayınlayan Garaj Müzik. Ardından Ezgi Aktan ve Burhan Şeşen bizleri romantik bir balat ile selamlarken son olarak Ayta Sözeri, Büklüm Büklüm adlı Sezen Aksu eserini yorumlayarak ciğerimizi söküyor. Kendisini en son Aile Arasında filminde görmüştük, ne iyi oldu tekrar karşılaştık.

Nova Norda – Çıktım Bir Yola

Rıza Sarıtaş – Haksızsın

Gider Gider – Gel De Bana Gel

Mahmut Çınar – Geldin

Ezgi Aktan & Burhan Şeşen – Olur Mu?

Ayta Sözeri – Büklüm Büklüm

Bölüm 2: Sadece YouTube’a saklanmış güzellikler

Bu bölümde ise farklı programlarda, stüdyo kayıtlarında veya YouTube kanallarında karşıma çıkan performansları sizlere derledim. Lin Pesto’nun yorumladığı unutulmaz Emre Altuğ parçası Bu Kadar Mı? ile başlayacağız, ardından Deniz Özçelik’in dinlerken bende bu şarkı tam Gökhan Türkmen’lik hissi uyandıran yeni şarkısı Saygısız’a geçeceğiz. Derken Emrah Karataş, Tanısan Seversin isimli eserini bizle paylaşacak. Sonrasında sırasıyla Çağrı Sertel ve canavar ekibinin Sound Picnic; Damla Pehlevan’ın bizi kendisiyle tanıştıran Eski Gül Günleri parçasının Groovypedia Studio Sessions; Neyse’nin hisli Masum Değiliz yorumunun Akustikhane ve Gizem Nur Copçuoğlu’nun yorumladığı nihavend bir ağır semainin Fiş Dosyası performanslarını dinleyeceğiz.

Lin Pesto – Bu Kadar Mı?

Deniz Özçelik – Saygısız

Emrah Karataş – Tanısan Seversin

Çağrı Sertel – Saturation / Sound Picnic


Albüm: Instant (2017)

Damla Pehlevan – Eski gül Günleri / Groovypedia Studio Sessions

Neyse – Masum değiliz / Akustikhane

Gizem Nur Copçuoğlu – Gördüm yine bir gonca-i nadide edayı / Fiş Dosyası

Bölüm 3: Yeni çıkan canavar gibi albümler (tabii yine videolu veya görselli olanlar)

Bu bölümde ise hâlâ uzun uzun albümler yapıp yüreğimi ısıtan değerli müzisyenlerin birbirinden güzel taptaze işleriyle karşınızdayım. İlk eser Ahmet Ali Arslan’ın tek kelimeyle şahane yeni albümü Günaşığı’ndan Mehtap olacak. Ardından Baba Zula’dan tanıdığımız Murat Ertel’in katılımıyla şekillenen Bu Bir Rüya adlı Dirtmusic albümünden Bi De Sen Söyle’yi dinleyeceğiz. Akabinde kulaklarımız Burak Irmak ve Berke Can Özcan’ın kafa açan albümü A Strange Tissue of Space and Time’dan Kalumbu ile şenlenecek.Sonra Duman’dan tanıdığımız Ari Barokas’ın şarkıcılığı ve şarkı yazarlığını fark ettiğimiz solo albümü Lafıma Gücenme’den Yalnızlık Kanında Var adlı şarkıya geçeceğiz. Sondan bir önce ise Nelly White Band’in Ordinary Woman adlı güzel albümlerinin ilk klibi Last Night gelecek. Son albüm Tarab, albümden seçtiğim şarkı da Tarab. Bu işin içinde Derya Türkan, Kudsi Erguner, Murat Aydemir ve Zohar Fresco var, işin içinde Klasik Türk Müziği Var.

Ahmet Ali Arslan – Mehtap


Albüm: Günaşığı (2018)

Dirtmusic – Bi De Sen Söyle


Albüm: Bu Bir Rüya (2018)

Harmondia – Kalumbu


Albüm: A Strange Tissue of Space and Time (2018)

Ari Barokas – Yalnızlık Kanında Var


Albüm: Lafıma Gücenme (2018)

Nelly White Band – Last Night


Albüm: Ordinary Woman (2018)

Derya Türkan & Kudsi Erguner & Murat Aydemir & Zohar Fresco – Tarab


Albüm: Tarab (2018)

Bölüm 4: Geçtiğimiz senenin albümlerinden yeni kliplenenler

Bu bölüme ise Lara Di Lara’nın yine şahane görsellikteki Giderken klibi ile başlıyoruz, onu 4 Vokal’in şarkıyla biçimlenen bir çizimden oluşan Sarı Gelin türküsü videosu izliyor. Hemen ardından İsmail Tunçbilek’in vurucu Neşet Ertaş düzenlemesi Kendim Ettim Kendim Buldum’un etkileyici klibine geçip son olarak Hedonutopia’nın yer yer hepimizin aklını kemiren bir soru olan Bilmiyorum Hiç Güvende Miyim adlı şarkısının klibine geçiyoruz. Geçen sene çok güzel albümler yapmıştı, dilerim onlardan daha nice şarkı kliplenir.

Lara Di Lara – Giderken


Albüm: Hazineler İçindesi (2017)

4 Vokal – Sarı Gelin


Albüm: Başka / Beş Sekiz Kış Şarkıları (2017)

İsmail Tunçbilek – Kendim Ettim Kendim Buldum


Albüm: Menkıbe (2017)

Hedonutopia – Bilmiyorum Hiç Güvende Miyim


Albüm: Yarı Cennet (2017)

Bölüm 5: Henüz bir videosu (veya görseli) olmayan işler:

Yazının formatı gereği -siz de fark etmişsinizdir- buraya YouTube videoları gömüyorum. Ancak her albüm veya tekli görselleri ya da klibiyle anında YouTube’da yer almayabiliyor. İşte bu son bölümde umarım bir an önce klip veya görsel farketmeksizin Youtube’a da girer ve gelecek listelerde yer alır dediğim işler var. Elif Çağlar’ın misler gibi yeni albümü The Art of Time bunlardan ilki. Ardından Bilal Karaman’ın Manouche a La Turca’sı, Ozan Bircan’ın Restart Your Life’ı, Flower Room’un Infinite And Reality’si geliyor. Bu saydıklarım hepsi az buz işler değil, kallavi uzun çalarlardan bahsediyorum. Bu bölümün tek teklisi ise Görkem Han’ın uzun bir aradan sonra yayınladığı yeni parçası Morning Light.

– Elif Çağlar – The Art of Time (2018)
– Bilal Karaman – Manouche a La Turca (2018)
– Ozan Bircan – Restart Your Life (2018)
– Flower Room – Infinite And Reality (2018)
&
– Görkem Han – Morning Light (2018)

Değil iki hafta, iki ay dinlenecek müzik bıraktım buraya. Bol bol dinlemeniz, seveceğini düşündüğünüz kimselere önermeniz ve güzel müziklerin yayılmasına katkı sağlamanız dileklerimle. Serinin bir önceki yazısına tam buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Spotify veya YouTube’dan müzik dinlemeyi seviyorsanız o mecralarda oluşturduğum #KarşılaştığımMüzikler listelerini takip edebilirsiniz.

#KarşılaştığımMüzikler: YouTube | Spotify

İki hafta sonra tekrar karşılaşıncaya dek şen ve esen kalın!