Jockstrap – I Love You Jennifer B

Deneysel ikili Jockstrap aynı anda birçok şeyin timsali. Elektronik pop, disko, folk, tanımları aşan özgür müzik… Panmüzikal şeklinde yönelim ötesi bir kelime yaratsak kendilerine çok yakışırdı şüphesiz. Tarzları bildiğimiz birçok şeyi kapsıyor ve ani mod değişimleriyle oradan oraya salınıyor. Bunu da ilk stüdyo albümleri I Love You Jennifer B‘de kulağa zorlayıcı gelmek şöyle dursun, bu kadar melodik bir şekilde başarmaları ayrı bir alkışı hak ediyor. İlk dinleyişte albümün barındırdığı onlarca yırtıcı değişim için kendinizi hazırlıklı hissetmiyorsunuz, ama o anlar gelip çattığında duyduğunuzu yadırgamıyorsunuz da. Daha ilk şarkı “Neon“da Georgia Ellery sakin ama huzursuz vokalleriyle bir şekilde tanık olacağımız her türlü çılgın virajı makul kılıyor, Taylor Skye‘ın kontrollü atakları ise bizi çoğunlukla dans ettirip yer yer diken üstünde tutuyor.

İkilinin yarattığı kaosta akademik ölçüler, hesaplar var. Skye ile (aynı zamanda Black Country, New Road’un kemancısı olan) Ellery, Londra’nın saygın sanat eğitimi kurumlarından Guildhall School of Music & Drama’nın iki taze mezunu. Ellery çorbaya vokallerini ve yaylı aranjmanlarını, Skye ise elektronik yapımcı kimliğini katıyor. İlk stüdyo albümlerini yeni yayınlamış olmalarına bakmayın; 2018’den bu yana dört EP yayınladılar, bunlar içinde Wicked City kısa sürede kültleşti. I Love You Jennifer B hakkında “diskografileri içindeki en easy-listening iş” demek herhalde müzikal kimlikleri hakkında fazladan fikir verecektir. “Greatest Hits” deneysel detaylara sahip, 1980’ler esintili bir disko şarkısı olarak birçok parti ortamına gidecek ışıltıda. “Concrete Over Water” ve “Glasgow” gibi huzursuz baladlar ise içine girmesi nispeten emek isteyen işler olsa da güzellikleriyle göz almayı başarıyor. Kapanışta yer alan “50/50 (Extended Mix)” albümün en sert elektronik parçası olarak bir süredir sahip olduğumuz “bu mesele ciddileşecek” hissini haklı çıkarıyor, rave partilerinde kendine yer bulacak bir yapıda seyrediyor.

Darmadağın kaosun güzelliğine inananlar I Love You Jennifer B‘ye bir şans vermeden geçmemeli. Ellery ve Skye yıllar süren ortaklıkları ve yaratıcı coşkularını bu tatlı ve şaşırtıcı işle taçlandırdılar, yolun devamının daha nice başka güzellikler getirmesi çok mümkün. Takipteyiz.