Jim James ve Solo Şarkılar

Uzunca bir müddet ara vermek mecburiyetinde kaldığım yazılarıma geri dönüşü My Morning Jacket ilintili bir içerikle yapmak, elbette ki sinsi planlarımın bir parçasıydı ve tesadüf olamayacak kadar eyyam kokuyordu. Bu sayede, Kıyı Müzik ahalisinin çok sevdiği grubun birleştirici etkisini hususi çıkarlarım doğrultusunda kullanacak, yazının sonuna iliştireceğim ‘Dondante’ videosuyla da son darbeyi indirecektim.

Şaka bir yana; bu sadece yerime Oray Eğin’le anlaşmak üzere görüşmeleri sürdüren Kıyı Müzik yaratıcısı ile yeniden yapıcı diyalog kurma yolunda atılmış bir adım değil, bizzat kendi içimde yaşattığım, özelde My Morning Jacket ve genelde psychedelic rock tutkusunun gecikmeli bir patlamasıdır.

Altı stüdyo albümü, üç canlı albüm, dört derleme, dokuz da EP albüm sahibi, The Lookout, Elizabethtown, I’m Not There, He’s Just Not That Into You gibi filmlere ve Saturday Night Live, How I Met Your Mother, House, Gossip Girl, Wilfred gibi dizilere şarkılarıyla katkıda bulunan My Morning Jacket’ın indie sulardan çok ayrılmamakla birlikte, inceden inceye ana akıma yakınsayan bir diskografiye sahip olma yolunda ilerlediğini söylemek çok yanlış olmaz. Grubun popülaritesinin sürekli arttığını göz önünde bulundurduğumuzda, grubun sevenleri olarak mutluluk içinde olmalıyız ki, tüm bunlar daha fazla üretim ve daha çok görünürlük anlamına geliyor/ gelecek.

2008’deki 4 saatlik Bonnaroo Müzik Festivali performansıyla enikonu bir yaşayan efsaneye dönüşen, video paylaşım sitelerinden izlenebilecek festival kayıtları vasıtasıyla nasıl bir iştahla dinlendikleri ve çaldıkları konusunda fikir sahibi olabileceğimiz Kentucky merkezli grup, canlı çalma konusundaki maharetlerini her geçen gün geliştirirken, grubun vokalisti, gitaristi ve kurucusu Jim James (Yim Yames) de yan projelerine devam ediyor(Kendisi A.B.D. başkanlık seçimleri öncesinde Barack Obama’yı desteklemek amacıyla konserler de verdi ki, bu yazının konusu bu değil…).

Yim Yames adıyla George Harrison’a özel bir “tribute” EP’si çıkaran, Conor Oberst(Bright Eyes) ve M. Ward ile birlikte ‘Monsters of Folk’ adlı bir grup daha kurarak bir albüm çıkaran Jim James, birçok müzisyenin de şarkılarına konuk olduktan sonra, ilk solo albümünü çıkarmaya hazırlanıyor.

1929 tarihli Lynd Ward romanı ‘God’s Man’den esinlenerek ‘Regions of Light and Sound of God’ adını verdiği albümünde dokuz şarkıya yer verecek James, albümün ilk single’ını ‘Know Til Now’ olarak açıklarken, albümün çıkış tarihini ise 5 Şubat 2013 olarak belirledi.

Albüm hakkında henüz çok fazla bir bilgi yok ama Jim James’in MMJ kariyeri, kendisinin içinde yer alacağı her projeyi sabırsızlıkla bekleme nedenidir. Gerçek bir canlı performans grubu olmak, konserlerde stüdyoda çaldığından çok daha içli ve kusursuz çalmak kolay değildir. Böyle bir grubun merkezinde olmak ise hiç kolay değildir. Her ne kadar ‘frontman’lerin solo albümleri her zaman çok müspet sonuçlar vermese de Jim James hususunda önyargılardan arınma dileklerimle birlikte, birazdan yazının sonuna iliştireceğim ‘Dondante’ kaydının da olduğu, 2006 tarihli ‘Okonokos’ konserini (Konser albümü ve DVD’si de mevcut) internetten bulup izlemenizi şiddetle tavsiye eder, ‘bir canlı türü olan insan için ağıt’ niteliğindeki Dondante ile huzurlarınızdan ayrılır, şarkı nedeniyle huzursuzluklara vesile olacağım için üzüntülerimi iletirim.

Emre Yürüktümen

***

Regions of Light and Sound of God:

‘State of the Art (A.E.I.O.U)’
‘Know Til Now’
‘Dear One’
‘A New Life’
‘Exploding’
‘Of the Mother Again’
‘Actress’
‘All Is Forgiven’
‘God’s Love to Deliver’