Jane Weaver – Loops in the Secret Society (2019)

Geleceği tayin etmek için önce geçmişe dönüp bakmamız mı gerekir? Jane Weaver bu önermenin doğruluğuna dair kuvvetli deliller sunuyor Loops in the Secret Society‘de. Yeni bir stüdyo albümü inşa ederken sırtını yeni bestelere değil, son iki albümüne yaslıyor. Ve hayır, Loops… doğrudan bir remix albümü değil. Maziyi paralel bir evrende baştan kurgulayarak yeni bir yaşam tanıyan, şarkıları ambient örgülerle bir daha ören son derece etkileyici bir iş.

“Slow Motion”, “Did You See Butterflies”, “Mission Desire”, “Arrows” gibi önceki Weaver albümleri The Silver Globe ve Modern Cosmology‘yi şenlendiren harikalar burada biraz benzer, biraz taptaze, biraz bambaşka bir kişilikte. Bir saati aşkın bir süre boyunca önümüzde katman katman açılan ses deryaları, kendi evrenine kaleydoskoplarla bakarken bizi de kulak kesilmeye, deyim yerindeyse üçüncü bir göz çıkarmaya davet ediyor, yolumuzu rengarenk ışıklarıyla aydınlatıyor. Saykodelik pop ileriyi görmeye daha önce hiç bu kadar odaklanmamıştı!

Önceden dinlediğimiz besteler, bizi yeni güncellemeleriyle geleceğe taşırken her şeyin çok güzel olacağı bir Black Mirror bölümündeymişiz hissine kapılıyoruz. Ruhani kapılar önümüzde açılıyor, yolculuğun devamını sabırsızlıkla bekliyoruz.

PUANLAMA: 9/10