Indie herkesin kaçış yolu: Tirzah – trip9love…?

Buraya uzun süredir yazamıyordum. Aklımı başıma alıp işe daldığımda ise yeni tanıştığım Tirzah‘ın trip9love…??? albümü karşıma çıktı. Bu albüm günümüzde herkesin müzik yapabileceğinin bir kanıtı. Bunun nasıl yorumlanacağı konusunda konuşmaya ise başlamak bile istemiyorum.

Tirzah İngiliz bir indie/alternatif şarkıcı ve söz yazarı. Dinlediğim albüm ve kapaktaki fotoğrafı sebebiyle kendisini benim yaşlarımda, yeni bir şey deneyen biri sanmıştım ki 2006’dan beri aktifmiş. Ben 2004’lüyüm. Anlamadığım şey ise, neredeyse 20 yıllık bir müzik kariyerine rağmen nasıl oluyor da hâlâ FL Studio’nun en temel bateri kayıtlarıyla eşdeğer kitleri kullanarak bir albüm yapmanın mantıklı olduğunu düşünüyor? Üstüne bir şey katsa neyse, her şey sanat olabilir sonuçta. Vokal, piyano ve bateriden ibaret sade bir sound seçip bahsettiğim olaysızlıktaki bateriyi de en ön planda tutunca ortaya pek ruhu olmayan bir netice çıkıyor ama. Piyano ve vokalde de tekrar eden melodilerin vuruculuğunu kullanmaya çalışmış, ama vizyon her neydi ise ulaşamamış. Ne punch kullandığı baterilerden ötürü iyi bir arka plan müziği, ne bir indie dehası, alternatif olmak için ise hiçbir heyecan taşımıyor.

Domino Records’a bağlı olduğunu görünce heyecanlanmış ve beklenti içinde dinlemeye başlamıştım. Domino Records şu an post-punk revival, alternatif rock, art pop gibi türler için muhteşem bir çatı uzun süredir. Ruhlarına ve enerjilerine aşık olduğum Arctic Monkeys, shoegaze ikonları My Bloody Valentine, The Kills… Bu çatı altında üretim yapan bayağı grup sayarım sonuç olarak. Deneysel ve post modern müzisyenlere fırsat tanıyan bu gibi kurumlar beni sevinçten bayıltıyor olsa da, bu kadarı fazla açılmak gibi geldi bana.

Yapım aşaması hakkında ise merak ettiğim bir şey var. Bir dizi/film izlediğinizde, albüm dinlediğinizde nasıl yapıldığını ve sürecin nasıl geçtiğini az çok tahmin edersiniz. Bu albümün stüdyo sürecinde bulunan herkesin sıkılmış olduğu hissi vokaldeki melodisizlik ve enstrümanlardaki ahenksizliğe kadar her kanaldan kendini hissettirdi. Hedef kitlesi olabilecek kitle hakkında ise ilk kez bir fikre sahip değilim. Siz çözerseniz bana ulaşın.