Hexvessel – All Tree (2019)

Hexvessel‘ın müziğindeki atmosfer, adeta albüm ismini tamamlayıcı biçimde ormanın derinliklerine atıyor dinleyeni. Bunu da yer yer 60’lar folk müziğini hatırlatan nostaljik dokunuşlarla, yer yer kamp ateşi etrafında oturmuş müzik yapan bir pagan kabilesini zihnimizde canlandırarak yapıyor. Bünyeye yeni şeyler katmasa da kalpten gelen nağmelerle dokunuyor notalara.

Grubu önceden tanıyanlar 2011 tarihli albüm Dawnbearer‘ı, yeni tanışanlar ise grubun ruhani yoldaşlarından Midlake‘i, olmadı Jethro Tull‘ın folk damarını düşünecektir All Tree‘yi dinlerken. Yani etkilenecek, ama duyduğu müzikleri de illaki bir şeylere benzetecektir. Bu anlamda All Tree‘nin grubun önceki albümlerinin yanında sönük kaldığını belirtmek gerek. Ancak “Ancient Astronaut”‘tan “Birthmark”‘a, “Son of the Sky”‘dan “A Sylvan Sign”‘a akılda kalıcı bestelerin albümün yarısından biraz daha fazlasını kapladığı da yadsınamaz bir gerçek.

Kurucu Matt McNerney, namıdiğer Kvohst‘un, aktif müzik kariyerinde Grave Pleasures (eski Beastmilk) ile birlikte nadide bir elmas olan Hexvessel’ı keşfetmek için ideal albüm All Tree olmasa gerek, ancak keşif bittikten sonra da bir uğramak şart. Vahşi doğayı evcilleştiren bu ekip daha fazla tanınmalı.

PUANLAMA: 7/10