Hether – Sticky Thumb

San Diego sahnesinden Paul Castelluzz, sahne personasıyla Hether çiçeği burnunda EP’si Sticky Thumb ile 2021’de güzel albüm beklentisi yüksek olanlar için tatmin edici 8 parça ile karşımızda.

Katmanlı vokaller, bolca reverb ve distortion üzerine başarılı bas ve davullarla tamamlanan EP, indie-pop, psychedelic pop türlerinde. 

Yormayan, akışkan tınılara aldanmayın, EP vurdumduymaz bir melankoli saçıyor.

Bazı röportajlarında, günümüz sanatçılarının geçmiş duyguları yeterince irdelemediğinden havalı bir şekilde yakınan sanatçı, parçalarda kendi geçmiş ilişkilerine değinen sözlere bolca yer vermiş ve o dizelerde herkesin kendine atfedebileceği hisler yüklü. Anıları günümüze birkaç sözcük ve hoş melodiler ile bağlamak mümkün.

Kayıtları birkaç gün gibi kısa bir sürede aldığını ve bunun garip hissettirdiğini söyleyen Hether, kendi tabiriyle bu albümü de yaptıklarına dönüp bakınca bıkmamak adına çok kısa bir zamanda kaydedip yayınlamış.

Sahne adının çıkış hikayesine de kısaca değinmek istiyorum. Zamanında çeşitli mekanlarda jazz gitaristliği yapmış ve modern jazz ile de “süper ilgili” olduğunu söylüyor. Bir süre sonra bu durumdan bıkmış. Müzik camiasında adının jazz ile özdeşleştirilmesinden rahatsızlık duyduktan sonra, rastgele bir sahne adı seçerek o “jazz”cı algısını kırmaya çalışmış. Hether ismi de Winona Ryder’ın oynadığı film Heathers’dan gelmiş. “Hether adıyla kız gibi şarkı söylemeye, sesini üst tonlara taşımaya ve garip müzikler yapmaya” karar vermesinin ardından bu yeni ve gayet hoşa giden sahne kişiliği oluşmuş.

Hether’in aldanışsız ve rahat tavırları, kendini en iyi anlatma şekline de, müziğine de açıkça yansımış durumda diyebiliriz.

“Chill” bir pazar günü, duygusal boşluğunuza yeni bir eşlikçi arıyorsanız kesinlikle göz atmalısınız.