HAIM – Women In Music Pt. III

Kız kardeşler Danielle, Este ve Alana Haim‘in müzik serüvenleri, tüm samimiyeti ve doğrudanlığıyla devam ediyor. Women In Music Pt. III‘yi çeşitli biçimlerde tasvir etmek mümkün: Yaşanmışlıklara ve şahsi acılara yönelik bir terapi, seyircisiyle diyaloglar kuran işitsel bir film, çeşitli tarzlarda müziğin kovaladığı üç insanın koşuşturmacası…

Women In Music Pt. III‘yi geçmiş tecrübelerle yüzleşme üstüne bir konsept albüm gibi düşünebiliriz. Albümün baştan sona kusursuzca akan bir sürükleyicilik taşıması ve bir bakıma anlatısal bir yapılanmaya gitmesi, dinlediklerimizin giriş, gelişme ve sonuç kısımlarını dikte eden estetik tercihler. Caz dokunuşları R&B’ye, hip-hop tüyoları art pop estetiğine sentezlenirken hayatın bizden alıp götürdükleri de dört bir yanda zuhur ediyor. “Ben sağa gitsem / Sen de sola / Tekrar buluşuruz canım, biliyorum / Ve sen sola gitsen / Ben de sağa / Hayat böyledir bazen kim bilir” veya “Aşırı uçlarda yaşıyoruz / Hayat bizi beklemez / Bir şans daha veremez miyiz öyleyse?” gibi sözler bir noktada hepimizin özdeşleşebileceği bir hakikatte seyrediyor.

HAIM -hem mecazi hem de videolarından gördüğümüz kadarıyla gerçek manada- yeni adımlar atmaktan geri kalmadıkları yolculuğunda yeni bir zirve buldular. Yeni zirvelere yürüyüşe geçmeden önce durup arkamızda bıraktığımız manzaranın güzelliğine bakmak elzem.