Haberler

Geçtiğimiz haftanın en dikkat çekici olaylarından birisi, Radiohead’in son James Bond filmi Spectre için hazırladığı –ancak filmde kullanılmayan- şarkıyı paylaşması oldu. Hem gerçek bir Radiohead klasiği olabilecek hem de Daniel Craig ile iyice karanlık bir atmosfere bürünen yeni Bond’a oldukça uygun olabilecek bu güzelim şarkı neden kullanılmamış orası bilinmez. Sonuç olarak şarkıyı dinleyebildiğimiz sürece sorun yok zaten.

Londra menşeli grup The xx’in başını çeken Jamie xx bu yıl In Colour adlı ilk solo albümünü yayımlamıştı. Müzik camiasında büyük yankı uyandıran başarılı albüm In Colour’dan sonra grup yeni albüm çalışmalarına büyük bir hızla devam ediyor gibi gözüküyor. Yıl içinde sosyal medyadan stüdyo fotoğrafları paylaşan grup, son paylaştıkları fotoğraf için stüdyoda kış uykusuna girdiklerini belirtti. Anlayacağınız uzun bir aradan sonra kulaklarımızı doyuracak yeni The xx albümü yolda.

Hangisi daha heyecan verici karar vermek zor ama The xx’in ardından yeni albüm ile ilgili ipuçları vermeye başlayan bir diğer topluluk da MGMT. Bu sefer fotoğrafı, görseli yok fakat açık açık Twitter’dan meydan okuma var. Resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda topluluğun 2016 yılında hepimizin tabir-i caiz ise “aklını alacağı” duyurulmuş durumda. Bakalım bu destekli iddianın altından neler çıkacak.

Yerli müzik için de üç yeni ve güzel iş ortaya çıktı. 2014 yılında ilk tekliği ile yeryüzüne çıkan AgencyEmpty Summer Houses isimli 5 şarkıdan oluşan yeni kısa çalarını yayınladı. Shoegaze sularında yüzen grubun şarkıları şimdilik sadece CDBaby’de, yakında ise tüm dijital ortamlarda bulunabilecek.

Diğer güzel iş ise bir koltuğa 5 karpuz sığdıran Yiğit Seferoğlu’ndan geldi. Diğer işlerinin yanında özellikle Forsioux ile severek takip ettiğimiz müzisyen, bu sefer kendi ismi ile Karadelik’te Bir Martı kısa çalarını yayınladı. Bu sefer hem yerel hislerimize hem saykodelik müziğe göz kırpan müzisyeni takip etmekte fayda var.

“Develerle Yaşıyorum” albümüyle hepimizi rakı masasına oturtan Gaye Su Akyol, henüz çıkış tarihi belli olmayan ve merakla beklenen 2. albümünden “Fantastiktir Bahtı Yarimin” adlı şarkısını yayınladı.

2011 çıkışlı M83 albümü Hurry Up, We Are Dreaming’in de prodüktörü olan Meldal-Johnsen yeni M83 albümünü kaydettiğini ve kayıtların tamamlandığını duyurdu. Entertainment Weekly’ye konuşarak yeni albümü hakkında açıklamalar yapan Fransız sanatçı Anthony Gonzalez ise kaydın önceki albümlerden farklı ve fazlasıyla ihtişamlı olduğunu belirterek, 70 ve 80’lerin televizyon şovlarından ilham aldığını söyledi.

En son 2000 yılında Freak Magnet albümünü yayınlayan Amerikalı grup Violent Femmes, 15 yılın ardından Mart ayının ilk haftasında yayınlamayı planladıkları dokuzuncu stüdyo albümleri We Can Do Anything ile ilgili detayları paylaşmaya başladı. Albüm görselini ve şarkı listesini paylaşan grup albümde 10 şarkının yer alacağını duyurdu.Albüm grubun yazın çıktığı turnede Amerika’nın farklı duraklarında kaydedildi. Violent Femmes, 2009 yılında parçaların telifleriyle ilgili bazı yasal anlaşmazlıklar nedeniyle dağılmış ancak 2013’te bir canlı performans için tekrar bir araya gelmişti.

Yeasayer 2012 yılında çıkardığı son albümünün ardından geçtiğimiz günlerde web sitelerinde “Amen & Goodbye” adını verdikleri yeni albümleriyle ilgili kısa bir video yayınladı.

Arcade Fire’ın öncüsü Will Butler yılın başında dinleyicilere sunduğu solo albümü Policy’nin ardından geçtiğimiz günlerde City on a Hill adlı bir şarkı yayımladı.

Elinize aldığınız an gülümseyeceğiniz bir hediye de Mac DeMarco’dan geliyor. Bir yılbaşı klasiği olan “White Chirstmas” coverı, Star Wars karakteri Jar Jar Binks’e takılan kukuletayla tamamlanmış.

Claire Elise Boucher yani nam-ı diğer Grimes yeni albümünün ardından Tumblr hesabından “muhtemelen Halfaxa öncesi” diyerek yayınlanmamış ve oldukça eski bir şarkısını paylaştı. Şarkının su yüzüne çıkmasını sağlayan asıl kaynak ise Midnight Poutine isimli mekânın ta 2010 yılından kalma podcast kayıtları olmuş.

Nils Frahm, geçen yılki Berlin konserinde kendisine eşlik Jon Hopkins ile 6 dakikalık bir emprovizasyon yapmıştı. İkilinin kaydı, Jon Hopkins tarafından hayranlarının begenisine sunuldu.

8 yıllık bekleyişin ardından, yeni albüme 2016 baharında kavuşacağımızın haberini veren The Last Shadow Puppets, 2. teaserını yayınladı.

Uzun zamandır Tool, King Crimson, Def Leppard gibi isimlerle birlikte dijital müzik dağıtım platformlarını kullanmama kararında ısrarcı olan The Beatles sonunda inadından vazgeçti. Yeni yıl ile birlikte Spotify, Apple Music, Deezer, Google Play gibi platformlarda tüm The Beatles kataloğuna ulaşılabilecek. Ayrıca Spotify ücretsiz kullanıcıları için de tüm katalog dinlenmeye açık olacak. The Beatles’a hoş geldin, kendimize de gözümüz aydın diyelim.

Mustafa Yüksel, Aylin Şentürk, Cansu Toraman ve Deniz Erden