Guguou – Pas Matri (2019)

Hayata elinizden geldiğince guguou‘nun perspektifinden bakmaya çalışın: Olayları fazla ciddiye almadan, işin içindeki eğlenceyi ve mizahı da görerek. Bu esnada grup üyeleri ise “katıla katıla geliyorlar, düşüp kalkıp yuvarlanıyorlar”. Köklerini ha za vu zu isimli bir başka projede bulunduran, grubun yaratıcısı Güneş Terkol‘un Sao Paulo Bienali’ne davet edilmesiyle doğan guguou, ilk uzunçalar albümü Pas Matri ile karşımızda.

Terkol’a Güçlü Öztekin ile Oğuz Erdin‘in eşlik ettiği guguou, Pas Matri‘yi var eden şarkıları 4 senelik bir stüdyo emeğinin karşılığı olarak yaratmış. Ne oluyor bu şarkılarda? Anlaşılmaz absürt sözler, öngörülemez keyboard, bas ve elektronik davul seslerine eşlik ediyor. Muğlaklığın ötesinde, katıksız bir anlamsızlığın doğurduğu bir absürtlük anlayışı söz konusu. Uydurma kelimelerin başlığa taşındığı, sabahların renginin yeşil olduğu bir kayıttan da daha azı beklenemez zaten. Alayına tuhaflık, alayına doğaçlama, alayına eğlence.

Akıllara bilhassa efsane avangart ekip The Residents‘ı getiren guguou, yolculuğunun devamında bakalım neler yaşayacak, yaşatacak. Kendilerinden yeni hamleler görene dek düşüp kalkıp yuvarlanmaya devam.