Graham Reynolds’tan Hitchcock’a Sevgiyle: The Lodger

Sinemaya büyük katkılar sunmuş yönetmen Alfred Hitchcock‘un 1927 tarihli sessiz filmi The Lodger, “yeniden düşlenmiş” bir soundtrack’e kavuşuyor.

Başlıca sinema, tiyatro ve modern dans alanlarında çalışmış besteci Graham Reynolds‘tan Hitchcock’a sevgiyle yazılmış bir mektup olarak düşünebileceğimiz The Lodger, bütün haliyle 2 Ekim’de yayınlanacak. Seçkiyle aynı adı taşıyan ilk parçayı aşağıda dinleyebilirsiniz.

Marie Belloc Lowndes‘un 1913 baskı tarihli romanından uyarlanan The Lodger, Karındeşen Jack efsanesini merkezine alarak -Hitchcock’tan alışkın olduğumuz biçimde- baştan sona gizemini ve gerilimini korumayı başarıyordu. Müzik çalışmaları vesilesiyle kariyerinde sayısız ödülle taçlandırılan Graham Reynolds, çeşitli tekinsizliklerle kurulu bu hikayeye müzikleriyle bir bakıma yeni bir yorum bahşediyor.

The Lodger, Fire Records’un “Yeniden Düşlenmiş Soundtrack’ler” başlıklı albüm serisinin son halkası aynı zamanda. Daha önce Fenella’nın yorumuyla Marcell Jankovics imzalı Feherlofia‘yı, Death and Vanilla’nın yorumuyla ise Roman Polanski imzalı The Tenant ile Carl Theodor Dreyer imzalı Vampyr‘i yepyeni soundtrack’lerle dinlediğimiz seri, bu yeni halka ile etkileyici bir iş ortaya koyacağa benziyor.

Albümün fragmanına aşağıdan göz atabilirsiniz.