Get Well Soon – The Horror (2018)

“Korku, toplumumuzun garip ruh halini anlamaya çalışırsanız hemen ortaya çıkan bir konudur.”

Bilinç altına çöreklenmiş olan olumsuz duyguların, korkuların, karamsar düşüncelerin irade dışı ortaya çıkma hali. Bir bebeğin dünya üzerindeki ilk uykusunda, bir yetişkinin son uykusunda. Sıcak bir gecede. Soğuk bir gündüzde. Uykuyla uyanıklık arasında.

Kabuslar, kötü rüyalar. Bir çok insan için tecrübe etmesi çok hoş olmasa da, Get Well Soon grubunun solisti olan Konstantin Gropper kesinlikle aynı fikirde değil. Gropper için kötü rüyalar kesinlikle heyecan verici. Ve kötü bir rüyadan uyandığında aklında olan tek şey şu, “Bu rüyadan bir şarkı yapmalıyım!” Yapmış da. Hatta işin güzel kısmı, en karmaşık kabuslarının hangi şarkıları yarattığından da haberdarız. Gropper, bu konuyu bizim bir muamma yapmak yerine açık açık hangi şarkıların bir kabus eseri olduğunu ortaya koymak istemiş.

İki yıllık bir aranın ardından yayınlanan “The Horror” albümündeki Nightmare No.1 (Collapse)’, ‘Nightmare No.2 (Dinner at Carinhall)’ ve ‘Nightmare No.3 (Strangled)’ kabuslardan, kabuslardan geriye kalanlardan ve kabuslara eklenen hayallerden ortaya çıkan şarkılar.

Albümde yer alan diğer şarkılar da kötü rüyalardan ve kafada durmaksızın dönüp duran düşüncelerden nasibini almış elbette. Ne de olsa Gropper’ın deyimiyle, endişeler başladıktan sonra yatakta bitmiyor. Endişelerin bir parçası her yerde ve her zaman yaşamaya devam ediyor, tıpkı albümün açılışını yapan ‘Future Ruins Pt .2’ şarkısında olduğu gibi. Bu şarkı, dünya üzerinde yaşanan, yaşanmaya devam eden dehşetten ve geçmişte yaşanan savaşlardan ilham alınarak yaratılmış.

Albüme dair söylenmeden geçilemeyecek bir şey daha var, o da müzik. Gropper’ın kabuslarına eşlik eden klasik müzik ortamı bazen kasvetli, bazense masalsı bir havaya bürüyor ve albüm müzikal anlamda bir başyapıt haline geliyor.

Olumlu şeylere kıyasla olumsuz şeylerden daha çok etkilendiğini söylüyor Gropper, bir de bizi bir arada tutan şeyin aslında korku olduğunu. Bir aradayız. Buradayız. Kimseyle paylaşamadığımız korkularımızı o güzel ve parlak kutusundan çıkarıyoruz. Derin bir nefes alıp ‘Future Ruins Pt .2’ ile başlıyoruz.