Evrencan Gündüz – Mevsim Çiçekleri (2018)

Hazırlayan: Tarih: Haziran 14, 2018

Awesome John’un oğlu büyümeye, kavrulmaya devam ediyor. Ona eşlik eden dostlarının listesi genişlemiş, çalgı cümbüşü de hakeza: Saksafonlar, kontrbaslar, kemanlar, klarnetler, hatta piyano ve kahon ile şenlendirilmiş bir karnaval bu. Ancak karnaval dediysek aklınıza hemen dans edilecek şarkılar gelmesin. İlk kısaçalar Evrencan ve Uzaylılar nasıl dansa kaldırıyor, halaya davet ediyorsa Mevsim Çiçekleri o kadar hüzünlü, içe dönük, hatta nostaljik bir yapıda. Konserlerden ve önceki albümden aşina olduğumuz mutluluk hissi sineye çekilmiş, ama geri dönüş yapmayı da inançla bekliyor. Evrencan‘ın olgunlaşmayı sürdüren sesi, kimi anlarda içinde demlenmeye başlayan ozan kişiliğini dışarı vuruyor; keşif hevesine kapalı, statik bir kariyerle karşı karşıya olmamız ihtimali de büyük ölçüde siliniyor.

Nostalji dediğimiz güç albüme (ya da albümcüğe) ismini veren ilk şarkının ilk notalarında başlıyor,  onlarca yıl öncesinin memleketinde hüzünlü bir valse kalkıyoruz. Aslında daha önce işitmiştik kendilerini konserlerde. Süper başlıklı “Yeni Bir Şarkı” ve “Moda” hariç tüm besteler, önceden canlı çalınmıştı. Neşeli ismiyle güzel bir tezat oluşturan, albümün belki de zirve noktası “La La La”, Melisa Karakurt ve Ece Cansu Ertuğrul‘la gelişen tatlı epifoni “Sen Aşkımızdan” ve “Kadının Teki” bu albümde stüdyo kaydı olarak yeniden düzenlenmiş. Yenilerden “Moda”, sözleriyle fazla bir itirafta bulunmak yerine başvurduğu beste-dışı unsurlarla albümün en şahsi işi olduğunu düşündürüyor. Sevgili annesiyle konuşan küçük Evrencan‘ı dinlediğimiz bir radyo tiyatrosu olarak başlayıp konser sonu alınmış bir ses kaydıyla, dinleyiciye teşekkürle albümü kapatıyor. “Biz her zaman buradaydık, her zaman burada olacağız” diyor Evrencan. Bize uyar.

Mevsim Çiçekleri kendi yolunda ilerleyen bir müzisyenin yeni, güçlü atılmış adımı. Temasını “baharın gelişi” seçip de baharın bitişinde çıkıvermesi işin ironisi. Sorun yok. Henüz deneyip test edemedik ama, sonbaharda da çok güzel dinlenir, eşlik edilir gibi. Bazısının boynu bükük, bazısı yeni açıyor; bir nevi iki mevsimin de çiçekleri bunlar.

PUANLAMA: Takdir Edilesi/10

Hani belki paylaşmak istersin diye...

Yorumlar

Yorum bırak


Okumaya devam et

#NowPlaying

Parça

Sanatçı

Background