Dr. Skull, Bir Kez Daha Savaşı Bitirmeye Geliyor

2019’un dehşet güzel bir yıl olması için önümüzdeki 24 Ocak akşamını kendine örnek alması yeterli aslında. O akşam ki, kudretini olsa olsa 90’larda genç olanlar anlayacaktır: Kaset döneminin efsanesi, yerli heavy metal sahnesinin medarı iftiharı Dr. Skull, bir konser gecesinde -kısmen de olsa- birleşecek. Razor grubunun Dr. Razor adıyla sahne alacağı bu gecede Dr. Skull albümlerinde yer almış 5 grup üyesi de yer yer sahneye çıkacak. Baştepe, Ersöz, Alper, Mustafa ve Serdar’la mazinin bir kez daha galip gelişine kendi gözlerimizle şahit olacağız.

Efsanenin ilk albümünün çıkışı 1990’a tekabül ediyor. “War Is Over” cümlesi, İngilizce’nin geniş fonetik imkanlarından yararlanarak Wory Zover‘a çevrilmiş, ki bu espri sonraki 2 albüm Rools 4 Fools ve Hershey Yolunda!? ile de devam edecekti. O zaman o günlere dönelim, yazının başındaki şarkının sözlerine bakalım biraz: “Savaş bitti şimdi, silahları bırakma vakti / Kimsenin gücü yok, ne dövüşmeye, ne de kaçmaya / Milyonlarca can yitti, milyonlarca can yaralı / Askerler ant içti, bir daha savaşmamaya (…) / Savaş bir kelimeden ibaret olacak artık / Çocukların anlamını bilmeyeceği / Bir kelime sadece”.

Müzik nasıl? Cayır cayır gitarlar, Türk aksanlı, bizden vokaller. (Son albüm Hershey Yolunda‘nın lisanı da Türkçe zaten.) Öte yandan bütün stüdyo kayıtlarında ton buğulu, miks nesnel olarak eksik. O halde biz niye bir eksiklik hissetmiyoruz? Çünkü samimiyet ve yetenek, teknik noksanları bütünüyle kapatıyor. Gözle görünen-görünmeyen bütün sırlar, Dr Skull’ın kara büyüsünde saklı. Bu da öyle bir cazibe işte.

Bir başka Skull klasiği “Rules for the Fools“‘un nakaratı: “Aptallar için konulmuş onca kural / Aptallar için konulmuş onca kural / Aptallar için konulmuş onca kural var”. Tam da konserde hep bir ağızdan söylemelik değil mi? Gelmeyenin neyi kaçıracağı bu rock marşından bile az çok belli.

Geldik gecenin en güzel yanına: Nice Skull hayranının evinde çalına çalına cızırtılanan kasetler, artık rafta bir başına, boynu bükük durmayacak. Gruba ait 3 stüdyo albümü, Hammer Müzik etiketli ‘remastered’ şekilleriyle hem CD hem de plak formatında çıkmak üzere. Bir de geceye yetişmek üzere hazırlanan bir kutu set var ki evladiyelik: Albümler, grup tişörtü, kartpostal, rozet… Konser bitince büyük bir imza kuyruğu da oluşacak anlaşılan. Kaçmaz! Vakit gelene kadar kasetlerle kafamızı sallamaya devam.