Dizilerden Şarkılar: Black Mirror – 4. Sezon

Geliyor gelmekte olan. Dün edindiğimiz havadislere göre günümüzün en ikonik dizilerinden Black Mirror‘ın 3 bölümlük yeni turnesi 5 Haziran’da Netflix raflarındaki yerini alacak. O halde gelin, öncesinde şimdilik izlediğimiz son sezonu müzikleriyle hatırlayalım. (Elbette bir de Bandersnatch mevzusu var, onu da sonda tekrar anacağız.)

Bakalım nasıl bölümler izlemişiz: Açılış USS Callister, Star Trek göndermeli ‘ciddi bilimkurgu’ tonunun etkisiyle dışarıdan şarkı ödünç almıyor, kendi orijinal bestelerine güveniyor. Arkangel‘da kulağımıza Pretenders, Gem and The Deadheads, Sahara Hotnights ve Kidsmoke çalınırken Crocodile Goldfrapp’in “Strict Machine”‘ini ve Irma Thomas’ın “Anyone Who Knows What Love Is”‘ini akıllara kazıyor.

Dördüncü tefrika, seçkinin belki de en güzeli Hang the DJ, The Smiths‘ten “Panic”‘i çalarak bile bünyemize yeterince yarıyor. Ayrıca Alex Somers ile Sigur Ros‘un “End“‘i de burada. Tartışmalı bölümlerden Metalhead The Stranglers’ın “Golden Brown”‘unu anlatıya güzelce yedirirken Black Museum katmanlı hikayesine Black Rebel Motorcycle Club’la coşku katıyor.

Yoruma göre bu sezona veya sıradaki sezona dahil edilebilecek interaktif özel bölüm Bandersnatch‘in şarkı listesi ise ayrı bir olay. Laurie Anderson, XTC, Eurhytmics, Frankie Goes to Hollywood ve Tangerine Dream‘i bir arada görüyoruz, tabi bölüme yön verirken hepsiyle birden karşılaşmamış olmanız da mümkün. Bu bölüm de çok tartışıldı, doğrudur, ancak müzik zevkine diyecek söz yok.

Fazla söze ne hacet: 5 Haziran’ın getireceği yeni hikayeleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Muhtemelen şarkılarıyla da buraya yeni bir yazı gireriz. O vakte kadar telefonunuzu kollayınız.