Danger Mouse, Black Thought – Cheat Codes

Son güncelleme:

Cheat Codes aslında ortaya çıkış tarihi 10 yılı aşan bir proje. Yapımcı Danger Mouse ile efsanevi rapçi Black Thought albüm hakkında ilk somut adımları attığında buldukları başlık -iki müzisyenin isminin zekice bir birleşimi olacak şekilde- Dangerous Thoughts imiş. O ilk hevesler, müzisyenlerin yoğun çalışma düzenleri yüzünden yeni adımların bir türlü atılamamasıyla biraz kırılmış. Ta ki bugüne kadar. Projenin uzun soluklu tarihi, albümde yeni bir MF DOOM düetini sanatçının ölümünden iki yıl sonra dinleyebilmemizi de açıklıyor. Öte yandan Cheat Codes içinde güzel ortaklıklar içeren, anısı olan bir projeden çok daha fazlası; büyük ihtimalle senenin en iyi albümlerinden biri.

Ruhumuzu tam yüreğinden kavrayan soul sample’lı bir patlamayla, “Sometimes” ile açılan albüm, Danger Mouse’un tarzının niye zamanında The New York Times tarafından bir auteur yönetmene benzetildiğini bize tekrar hatırlatırken albümün nostaljik tonunun altını güzelce çiziyor. Albümün baş aktörü Black Thought’un verse’leri ritim ölçüsünü güzelce rayına oturtup rapçinin neden kendi türünün en iyi sanatçılarından birini olduğunu hepimize hatırlatıyor. Birçok açıdan ters gitmesi imkansız bir ortaklıkla karşı karşıyayız; ama bu güzelliğin ortaya çıkmasında payı büyük olan konuk sanatçıları da unutmamalı. Görkemli liste şöyle uzayıp gidiyor: MF DOOM, Joey Bada$$, Michael Kiwanuka, A$ap Rocky, Run The Jewels, Kid Sister, Raekwon

Şahsi favorilerimiz “The Darkest Part“, “Belize“, “Aquamarine” ve “Saltwater“. Yine de her dinlemede güzelleşen bu albümü baştan sona tüketmeniz tavsiyemizdir. Iskalamayın.