Videolardan Hikayeler: Çocuk Gelin

İki kız kardeşin kurmuş olduğu Amerikan müzik grubu Coco Rosie’nin 2013 yılında yayınlanan Tales of a Grass Widow albümündeki “Child Bride” şarkısının hikayesine gidiyoruz. Şarkının adından da belli olduğu üzere, bu hikaye hüzünlü.

Dünyanın her yerindeki çocuk gelinlere dikkat çekmek amacıyla yaratılan bu şarkının Emma Freeman yönetmenliğindeki video klibi Avustralya’nın küçük bir kasabasında çekilmiş. Freeman, kendisiyle yapılan bir söyleşide, her yıl 14 milyon çocuğun 18 yaşına gelmeden evlendirildiğini ve çocukluklarının çalındığını belirterek, insanlara bu duruma son verilmesi için mücadele etme çağrısında bulunmuş.

Videoda, şarkının adıyla paralel olarak bir çocuk gelin var. Bu çocuk gelin, babasından yaşça fazlasıyla küçük olduğu bariz olan annesi tarafından düğününe hazırlanıyor. Şarkı sözleri, çocuk gelinin düşüncelerini birinci ağızdan aktaran sözler olduğu için şarkıyı video klipte yer alan çocuk söylüyor. Grup üyelerinden Bianca Casady, yani Coco’nun çocuksu vokallerinin devreye girdiği şarkı sözleri, gerçekten bir çocuğun ağzından döküldüğü hissini yaratarak canımızı daha çok yakıyor.

“It’s hard to tell

This is my wedding night

I am dressed and ready

Beside my innocence.”

Yönetmen Emma Freeman’ın insanların bilinçlenmesi amacıyla yönlendirmiş olduğu sayfa: https://www.girlsnotbrides.org/