Chilly Gonzales – Solo Piano III

Hazırlayan: Tarih: Eylül 30, 2018

Bugün listemizde Kanadalı müzik dahisi Chilly Gonzales’in 7 Eylül’de piyasaya sürdüğü “Solo Piano III” albümü var. Kendisinin ilk solo piano taksimini oluşturmasından Solo II’ye neredeyse on yıl geçtiğine inanmak zordu tabii ama kısa bir süre önce unutulmaz piyano motifleriyle dolduracak bir solo piyano yayınları dalgasını müjdeledi. Geçen uzun zamanları unutturan çalışmalar yapmak ve evet ya değdi dedirtebilmek sabrın sonu selamet sözünü haklı çıkarıyor. Beklemenin en güzel hali.

Röportajlarda, piyanonun “doğuştan kusurlu” sesinin kulaklarımıza daha da kusursuz geldiğini belirten piyanist’e, Gonzales geleneği kıracak ve 3 rakamını kullanacak mı yoksa klasik Roma III’ü mi koruyacak? Merakına karşı bu soruyu yöneltiyorlar ve ;

“3 büyük eğrilere sahiptir ve geleneği bozan bir şeyi ima etmek için kullanılabilir, ama ‘III’ her zaman güvenilir bir klasiktir” diye cevap veriyor.

Tasarımı her alanda ifade tekniği il kullanmak ve bütünlüğü sağlamak diyoruz biz buna. Ayrıca değinmeden geçemeyeceğimiz bir başka şey ise Gonzales 27 saat 3 dakika ve 44 saniye ile en uzun konserini vererek Guinness dünya rekorları kitabına girmeyi başarmış sanatçının, haliyle Gonzales hayranları dikkat çekici melodiler, pop duyarlılık, mizah ve klasik duyguların tümü erişilebilir bir pakete dahil edildiğinde, hemen bir sonraki Solo Piyano albümüne bakıyorlar.

Adına baktığınız zaman size bir rocker ya da komik bir repçi şeklinde gelmesi muhtemeldir. Kendisini Chilly Gonzales olarak adlandırmasıyla kalmaz ceketleri, ilginç ayakkabıları ile de müziği kadar konuşulur. Deneyimlenen gerçek bir kompozisyondur ve tek kişilik bir amigo hizmeti verir, müzik teorisini açık bir şekilde anlatan büyüleyici podcast’ler yapar. Drake ve Feist ile olanlar bir yana ama özellikle Daft Punk‘ın Around the World‘ünü analiz etmesini hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Son olarak bir blues piyanistinin kıvılcım tekniğini kullanmadığı, bunun yerine gevrek, kromatik çalışmalar yapıp notaları büktüğü söylenir. Kompozisyonları zarif yanlış yönlendirme, yumuşak uyumsuzluk ve müzikal şakalarla doludur. Seviyoruz… Eh bu kadar bilgilendirme ve övgüden sonra bence bir göz atın deriz. Mutlu haftalar…

Hani belki paylaşmak istersin diye...

Yorumlar

Yorum bırak


#NowPlaying

Parça

Sanatçı

Background