Children of Bodom – Hexed (2019)

,Finlandiya, 1960 yılında işlenen cinayetlerle sarsıldı. Cinayetler başkent Helsinki’nin kuzeyinde kalan “Bodom” gölünde işlendi. Kurbanların komşusu olan küçük bir çocuk bu olaydan çok etkilendi. O çocuğun adı Alexi idi ve beni bir anda Sunay Akın yapmıştı. Sonuç olarak doksanlı yıllardan günümüze Finlandiya ve Dünya sarsılmaya devam etti, “Bodom” çocuklarının yeni albümü Hexed mart ayında piyasaya çıktı! 

Children of Bodom melodic death metal ve power metal etkileşimleriyle harmanlanmış bir grup. Bu sebeple oldukça sert geçen albümleri olduğunu söyleyebiliriz. Doksanlı yılların başından günümüze, sertliğini ve hızını hiç kaybetmeden yollarına devam ediyorlar. Konserleri bol “Headbang”li ve “Mosh pit”li geçer. “Bodom” çocuklarını fazla tanımıyorsanız eğer ön sıralara geçmemenizde fayda var. 2015 yılında gruptan ayrılan Roope Latvala ve yerine gelen ritim gitarcıları Daniel Freyberg dışında Children of Bodom’da önemli bir değişiklik yok. Grubun kurucusu Alexi Laiho başından beri bütün yakışıklılığı ve çocuksuluğuyla Children of Bodom’un kaptanlığını yapmayı sürdürüyor. Alexi’nin enerjisi yüksektir ve bu enerjisini genelde seyirciye yansıtır.

Grup, çıkardıkları ilk albüm olan Something Wildı 1997 yılında piyasaya sürdü. Hexed an itibariyle Children of Bodom’un çıkardığı onuncu stüdyo albümü. Grubun müzikal arşivinde benim en sevdiğim bölüm ilk dönemleri arasındadır. (Genelde öyle olur.) “Something Wild”, “Hatebreeder”, “Follow the Reaper” her zaman favoridir, kült albümlerdir. 2011’de Relentless Reckless Forever albüm turnesi kapsamında Children of Bodom ülkemize geldi ve kelimenin tam anlamıyla yıktı geçti. O konseri izleme şansını elde etmiş biri olarak Relentless Reckless Foreverın bende ayrı bir yeri vardır. İlk dönemleriyle bu albüm arasındaki kayıtları da es geçmemek lazım. İlk üç albüm sonrası grup hızını kesmedi, Children of Bodom’un kötü bir dönemi vardır ya da bu noktada klişe olmaya başlamışlardır gibi bir şey söyleyemem. Her albümün kendi içinde ayrı bir hikâyesi var ve albümleri tamamıyla dinlemek gerekiyor. En azından Children of Bodom’da ve bütün iyi metal müzik gruplarında durum böyle. Halo of Blood ve I Worship Chaos yapıtlarından sonra grup son albümü Hexedi geçen ay çıkardı.

Hexed tam bir Children of Bodom albümüdür diyemem. Albüm, içinde birçok değişkene sahip karmaşık bir yapıdan oluşuyor. Giriş şarkısı “This Road” ve akabinde gelen “Under Grass and Clover” bizi albüme ısıtıyor ve bir başyapıta hazırlıyor. Albümün bana göre en başarılı şarkısı “Glass Houses” hem bizi grubun ilk dönemlerine götürüyor hem de klasik Children of Bodom sound’unu sunuyor. Bana Follow the Reaperalbümünden “Hate Me!” şarkısını bile anımsattı. “Hecate’s Nightmare” üzerimize büyü yapıyor ve “Platitudes and Barren Words” şarkısıyla kendimizi Children of Bodom evrenine, çocuksu bir coşkuyla hoplayıp zıplayarak teslim ediyoruz. Albümle aynı ismi taşıyan Hexed ve sonrasında gelen şarkılar yer yer yenilikçi tavırları olsa da klasik Children of Bodom kodlarını kullanarak inişli çıkışlı geçen şarkılar. Alexi çığlıkları, atmosferik ve melodik gitar sesleri, geri planda kalan bir davul ve bas, büyülü bir klavye “Bodom” gölünden çıkan vahşi cinayet seslerini oluşturuyor. Bunun dışında albümün sondan ikinci şarkısı “Soon Departed”ın Children of Bodom için oldukça duygusal bir parça olduğunu ve son şarkı olan “Knuckleduster”ın ilk parça olması gerektiğini söyleyebilirim. Knuckleduster” atmosferi ve dinamiği gereği tam bir konser/albüm açılış parçası ve aşırı iyi bir klavye kullanımı sunuyor. Veda bölümüne de iyi gitmiş mi, gitmiş tabi.

Ölüm meleği olan Azrail, Children of Bodom’un sürekli kullandığı bir figür. Cinayetle doğmuş bir death metal müzik grubundan daha azını beklemek hata olur zaten. Bir ölüm olayına yine ölümle cevap vermek ya da karşı durmak ne kadar doğrudur hep düşünürüm. Herkesin kendi şeytanları vardır ve bazı insanlar bu şeytanlarla, oyuncak ayıları ile değil kendi yarattıkları dost şeytanlarıyla başa çıkmaya çalışır. Çocukluğumdan beri Iron Maiden’dan “Eddie” en iyi dostumdur, Children of Bodom Azrail’i de iyi arkadaşlarımdan biridir. Kötülüğü savuşturmama, gerçek karanlığı kalbimden uzağa atmama yardım ederler. Hexed uzun zaman sonra çok keyif alarak dinlediğim bir Children of Bodom albümü oldu, bana moral ve güç verdi, karanlığı filelere göndermeme vesile oldu, iyi oldu. Umarım “Bodom” çocuklarını yakın zamanda tekrar ülkemizde görebiliriz. Arkadaşlarımı özlemişim! Keyifli dinlemeler!