Caroline Polachek – Desire, I Want to Turn Into You

Biraz hyper-pop, biraz etnik lyricism, biraz klasik, biraz da deneysel. Caroline Polachek‘ten Desire, I Want to Turn Into You, bana kalırsa, iyisiyle kötüsüyle popun kökenini kavramış cesur bir albüm.

Gençliğinde synthesizer kullanan ve emo, punk, jazz ve daha her çeşitte konserlere gitmek için New York’a sürekli uğrayan sanatçı, şu anki gençliğin kültürünü, trendlerini ve mentalitesini yakalamakta hedefe çok yakın bi iş çıkarmış. Bazı şarkılarda klasik pop, bazı şarkılarda techno beat’leri üzerine klasik gitar, dance-pop/EDM şarkıcısı Grimes ve electropop/art pop şarkıcısı Aurora’ya benzettiğim bir tarz ve bir şarkıda -kendisi de aynı düşünmüş olmalı ki- Grimes ile bir düet… Aşk hayatı hakkında mitolojik referanslar ve Latince sound’lar ile oldukça deneysel bir yol çizen sanatçı, her ne kadar bütün bu söylediklerime portfolyosunda sahip olsa da kendini çözebilmiş gibi durmuyor. Elinde çok güzel materyaller olsa da elindekilerle yaptığı seçimler nereye doğru gittiğini veya nerede olduğunu anlatmakta bir miktar başarısız kalıyor. Hayatındaki dramaya, birikmişliklere ve kişilik çatışmasına dair kafa karışıklığı; aşk hayatına dair hikaye anlatımında kendini çok hissettiren ve artistik seçimlerini sorgulatan bariz hissiyatlara sahip. O hissiyatlar ise şimdilik sadece tutkular ve bilinmezlikler üzerine gibi duruyor.

Polachek albümde hem prodüksiyon hem de kayıtlar için öncelikli olarak elektronik ve rave müzik geçmişi olan, Pang ve Harlecore albümlerinde de ortaklık kurduğu Danny L Harle ile çalışmış. Üç şarkıda bas gitarda birlikte çalıştığı ve bir şarkıyı prodüktörün yeni doğan bebeğinden esinlenerek yazdığı gerçeklerini de düşününce aralarındaki dinamik, bu albümün yapısındaki yadsınamaz unsurlardan biri. Daha önce bahsettiğim Grimes ile düeti ise bence bu albümde verilen en iyi karar.

Her ne kadar kafası karışsa da art pop synthleri, trip-hop esintileri, elektrik bas kullanımları ve 2000’ler DIY estetiğini güncel trendlere ve romantizm anlayışına çok iyi adapte eden bu albüm, sevenine de sevmeyenine de bir sonrakinin daha çok potansiyeli olacağına inandıran bir ürün.