Björk Albümü Vulnicura Sanal Gerçekliğe Taşınıyor

Hem Björk hayranları hem de oyun müptelaları için güzel bir haber: 2015 tarihli enfes Björk albümü Vulnicura bütün şarkılarıyla sanal gerçekliğe taşınıyor.

Albümdeki şarkılara çekilen interaktif videolar, 2016 yılından bu yana Björk Digital adlı sergi kapsamında dünya çapında müze müze gezmekteydi. Şimdi ise seçkide yer alan “Stonemilker,” “Lionsong,” “Notget,” “Mouth Mantra,” “Quicksand,” “Black Lake” ve “Family” gibi şarkıların interaktif videoları güncellenmiş versiyonlarıyla 6 Eylül’de meşhur oyun platformu Steam‘de yayınlanacak. Duruma örnek teşkil eden meşhur “Stonemilker” videosuna aşağıdan göz atabilirsiniz.

Björk durumla ilgili şöyle bir açıklama yaptı: “(…) Bütün süreç doğaçlama sonucu ortaya çıktı, formatlara olan inancımızı korumaya çabalıyorduk. CD’ler tedavülden kalktı kalkalı müzisyenlerin olumsuz düşüncelere kapılması kolaylaştı. Heyhat ben 360 derecelik ses ve görüntü teknolojisinden yararlanarak büyüme cesaretini kendimde bulmaya çalıştım. Her zorlukla birlikte bu teknolojiyi müzik ideolojisine sunulmuş yeni bir nimete dönüştürmeye çabaladım.”

Vulnicura VR adlı bu enteresan proje, Björk’ten gelen ilk “teknolojik atılım” değil. Kendisi 2011 tarihli albümü Biophilia için de ayrı bir akıllı telefon uygulaması geliştirmişti.