Bir Mint Field cadılığı: Aprender a Ser

Mint Field‘in müziği en basit tabiriyle bir cadılık müziği. İzole bir meditasyon gecesinde, tütsü ışıkları eşliğinde hissettiklerini o an oracıkta müziğe dökmüş bir insanın müziği de aşağı yukarı böyle tınlardı. (Ve biz kimiz ki bu müziğin sahiden bu şekilde dökülmediğini kesin olarak biliyoruz?) 2020’de yayımlanan ilk albüm Sentimiento Mundial pandeminin karanlık ilk günlerinde zuhur ederek içimize yöneldiğimiz o zaman diliminin ruhsal anlamını pekiştirmişti, Aprender a Ser ise önümüzde yeni formatlarda rüyalar sunuyor.

Aprender a ser, İspanyolca “olmayı öğrenmek” anlamına geliyor ve albümün varoluşçu nidalarına dair ilk doneleri bu başlıkta yakalıyoruz. Estrella del Sol Sánchez ile Sebastian Neyra ikilisinin loş ışıkta huzmelere ayrılan performansı Portishead, Mazzy Star, Cocteau Twins gibi çok sayıda yoğun ismin açtığı dallı budaklı yolda, kendilerine ait bir yan patikada ilerliyor. Synth ve reverb ikilisinin sonsuz yankılı uzayı da onlara eklenince olayın seyri hayli spiritüel bir çifte randevuya doğru meylediyor. Şarkıdan şarkıya kendi yalıtılmış boşluğumuzda daha kontrolsüzce sallanıyor, buna rağmen en ufak bir türbülans hissetmiyoruz.

Bizi içimizdeki tüm huzursuz duygularla sakin bir biçimde barıştırıp güç veren albümlere ikinci ya da üçüncü kez bakmamak elde değil. Aprender a Ser bu albümlerden biri, üç vakte kadar kültleşmesi de olasılık dahilinde görülüyor. Sevdiklerinizle paylaşmaktan çekinmeyin.