Bill Callahan – Shepherd In A Sheepskin Vest (2019)

Doğru, Dream River yayınlandığından bu yana tam 6 yıl geçmiş. Özlemiştik, ama arayı açtı diye Bill Callahan‘a sitem edecek de değiliz. Kendisi bu süre boyunca ev bark, çoluk çocuk sahibi oldu, hayatında yeni bir sayfa açtı, işlerini düzene koyup yeni müzikler tertiplemeyi de ancak şimdi bitirebilmiş. Artık kendisi bir bakıma yeni bir adam, bir bakıma aynı hüzünlü ve zıpır ozan.

Shepherd in a Sheepskin Vest, bir saati aşan uzunluğuyla işte bu yüzden bizi hem ihya ediyor, hem de -aslında güzel bir biçimde- yoruyor. Callahan 20 şarkılık bir albümün sahiden de birçok dinleyiciyi yoracağının farkında olsa gerek, albüm yayınlamadan evvel dört taksit halinde parçaları Spotify’a yükledi, üstelik bu taksitleri de bir plak terimi olan “yüz“ler (side) şeklinde isimlendirdi. Bir bakıma bir plağın 4 yüzünü önceden sindire sindire tüketmiş bulunduk. Bu da hiç şüphesiz klas ve orijinal bir hareketti.

Callahan’ı ve müziğini de bir klaslık, bir orijinallik belirliyor zaten. Güneşi arkasına alan, elinde gitarıyla gölgesini seyrederken güneşi göremeyenlere türküler yazan bir dağ çobanının bilgeliği var Shepherd in a Sheepskin Vest‘te. Bir de entelektüel bir mizah anlayışı: Bildiğimiz Marvel kahramanı Hulk’a selam çakan “The Ballad of the Hulk”‘ta şöyle dizeler kaleme almış Callahan: “Şimdi o eski günlerimi hatırlıyorum / Ama siz bakmayın böyle olduğuma / “The Ballad of the Hulk” adlı bu parça bitince / Bu damardan çıkacağız”. Anlık esen bu nostaljiden sonra sahiden günlük hayat memat mevzularına devam ediyoruz. Samimi bir şekilde kendini espri malzemesi yapabilmek, halen Callahan’ın sahip olduğu en büyük erdemlerden biri.

Yer yer mitoloji, tarih gibi destansı arkaplanlardan beslenirken ansızın “Released”‘te hiddetlenip küçük hırgürler çıkarabilen, sonra tekrardan durulup sessiz sitemler eden, minik kahkahalar atan bir albüm Shepherd in A Sheepskin Vest. Toplama baktığımızda ise belki de Callahan’ın en mutlu işi. Bu mütevazı mutluluk herkese nasip olmaz diyor, ustanın hayata karşı hevesini asla kaybetmemesini temenni ediyoruz.

PUANLAMA: 8/10