Bent Knee – You Know What They Mean (2019)

Progresif rock sahnesinin geçtiğimiz yıllarda gözler alıcı biçimde serpilen ekiplerinden Bent Knee, yeni albümünde her zamankinden “organik” tınlıyor. Sebebi basit: Bu defa demolarla uzun uzadıya uğraşmaktansa kayıt sürecini turne takvimine yaymış, birçok şarkının temelini konserlerde atıp canlı kayıtlardan da esasi ölçüde faydalanmışlar. You Know What They Mean‘i dinlemek, önceden sadece hayvanat bahçesinde gördüğünüz bir hayvanı ilk kez doğal habitatında izlemek gibi; ekibin özünü tertemiz biçimde yansıtıyor, yaratıcı özgürlüklerle aşındırıyor yolunu.

Daha en başta -belki de yakışıksız biçimde- Bent Knee’yi üstüne “progresif rock” etiketi yapıştırıp yolladık, aslında niyetimiz sadece işleri kolaylaştırmaktı. You Know What They Mean, hepsi müzik okullarının belki de en saygını Berkeley College’da eğitim almış bir avuç entelektüel insanın eğlence anlayışını yansıtan bir ayna. Arada bir elektronik, mütemadiyen funky, yeri gelince punk vahşiliğinde, bir iki noktada Lana Del Rey zarafetinde bir art rock örneğiyle karşı karşıyayız. Sonsuz boyutta çılgın, yüksek derecede dans edilesi, az bir ölçüde pop kulaklarına da hitap edecek bu hakiki virtüözlük meyvesi dinlendikçe insanı içine çekiyor.

Varış noktası “It Happens” deneysel caz/prog sularında kapanış yapıyor. Oysa You Know What They Mean‘in gönlümüzdeki yeri henüz taze ayrılmış durumda, hikayesi finalde başlıyor. Bu döngüsellik, ilginç biçimde Bent Knee’nin sentezlediği onca tarzı birbirine ardıl ve içkin halde bir arada tutuyor, yanı kısacası şaşırtıcı biçimde tutarlı bir bütün tutuyor ortaya. Bundan önceki başyapıtları Land Animal’ın vuruculuğu eksik olsa da yeterince hakkaniyetli bir iş, anlarsınız ya!

PUANLAMA: 8/10