Bend The Future – Without Notice

Kıyı Müzik yazarı Can Yıldırım’ın da kadrosunda yer aldığı Fransa merkezli ekip Bend The Future, ikinci albümleri Without Notice‘te çıtayı yükseltiyor; caz, progresif rock ve ötesinde seyreden etkileşimlerinden yaratıcı ve hayalperest bir sentez elde etmeyi sürdürüyor.

Sabit bir coğrafyası olmayan seçki, kendisini doğuran Avrupa’nın göbeğinden doğu istikametine uzanan bir yolculuğa çıkıyor. Mesela uygun bir şekilde adlandırılmış “Muş“, sanki Anadolu’yu zamandan soyutlayarak gece vakti gökyüzünün ortasında tasvir ediyor. Bu mekansızlığın ve zamansızlığın albümün haletiruhiyesini belirleyen birer unsur olduğunu gözlemlemek mümkün. Katmanlanan, iç içe geçip dönüşen ve durmadan basamak çıkan enstrüman dokularının, klasik anlamda “progresiflik” anlayışını beslemenin yanında somutlaştırılamaz tasavvurların güzelliğini ortaya çıkardığını da söyleyebiliriz. Kısacası takın kulaklığı, bir süreliğine gerçek yaşamdan, dertlerden uzaklaşın.

Artık hayli kalabalıklaşan Bend The Future kadrosundan söz edecek olursak: Can Yıldırım (gitar/vokal/ilave bas ve synthesizer’lar), Rémi Pouchain (bas), Pierre-Jean Ménabé (saksafon) ve Piel Pawlowski (davul) tarafından kurulan grup, Samy Chebre (keyboard)’in de aralarına katılmasıyla artık bir beşli haline gelmiş. Alper Yıldırım ve Ananya Panwar ise konuk kontenjanında yer almış. Grubun Bandcamp sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.