Beach House – Become EP

Yazın Kadıköy sahilde örtü serip oturmanın, ethereal ve indie playlistlerin olmazsa olmazı Beach House geçen ay Become adlı bir EP yayınladı.

Grubun söylediğine göre normalde Once Twice Melody adlı 2022 albümlerinde olacakmış bu şarkılar. Biraz düşündükten sonra albümdeki diğer şarkılarla aynı kümede olmadıklarına, ama kendi içinde bir dünyaya ait olduklarına karar vermişler. 5 şarkılık projenin özü bu.

Gayet yumuşak ve kolay bir dinleme deneyimi sunmuş olsalar da grup kendi soundlarına biraz fazla sadık kalmış gibi her şarkıda. EP’nin adını taşıyan “Become” adlı parça hariç kendi içinde ilerleme kaydeden bir şarkı yok. Her ne kadar meşhur “ethereal – soft indie” tarzlarını korumuş olsalar da Once Twice Melody ile yaptıklarının üzerine çıkamamışlar.

Mix ve mastering hem amaçladıkları dreamy ses için hem de kalite açısından çok başarılı olsa da, dinleyiciye daha çok “Beach House ne yapsa seve seve dinlerim.” dedirtecek cinsten. Daha önceki eserleriyle aynı sihri taşımayacağı, gitmek istedikleri yerin daha farklı olduğu kendileri tarafından söylenmiş zaten öncesinde, yine de çok farklı bir şey beklemeyin derim. Grubun sürekli kendi içindeki küçük baloncukta olması hakkında ben de dahil dinleyenler olumsuz şeyler söylese de, yapmak istedikleri şey bir ilerleme kaydetmek gibi de değil. 2015 yılına ait Depression Cherry ve Thank Your Lucky Stars albümleri ile de benzer bir şey yapmışlar, ilerleme kaydetmek yerine basitliğe ve grubun köklerine, özüne inmişlerdi.

Her ne kadar hayran etmese de EP’ye adını veren parçada yer alan “Love is like a fire. Light it, it goes higher.” sözleri, 7 albümü ile birlikte adeta OTM‘yi tamamlayan parça olması ve hayal kırıklığına uğratmayan Beach House standartları ile diskografide huzurla duracak bir b-side olmuş Become.