bANDİSTA ile Akdeniz’den Lakandon Ormanları’na

Protest müzik kolektifi bANDİSTA‘dan küresel direnişe selam çakan yeni bir EP’niz var. Üstelik bu şarkıları ücretsiz indirilip paylaşılmaya açık.

“Kalbi kırık ada” Kıbrıs’ın işgalinin 48. yılında yayınlanan LA başlıklı EP’de dört yeni şarkı yer alıyor. Chiapas merkezli Zapatista hareketi yoldaşlarının Kıbrıs’taki buluşmasından ilhamla ortaya çıkan şarkıların eksiksiz hikâyesini aşağıdaki resmi açıklamada okuyabilirsiniz.

beyaz adamın “yeni dünya’nın keşfi yahut fethi” dediğine kadim kıtanın kadim halkları “LA! bu bir işgaldir” derler. itirazın LA ‘sını seslendiren Zapatista ve diğer yerli halklardan yüzlerce köylü oluşturdukları dinleme ve anlatma ekipleriyle 2021 senesinde işgalden 500 yıl sonra işgalcinin topraklarına yaptıkları iade-i ziyareti, “ancak korkmayın! intikam için değil, buralarda da mücadele ettiklerini bildiğimiz yoldaşlarımızla hemhal olmaya geliyoruz!” diye duyurdukları la Traversia por la Vida (yaşam yolculuğu)yla gerçekleştirdiler.

okyanus, pandemi, sınırlar ve diğer engelleri aşarak bu yolculuğun Kıbrıs ayağında gerçekleşen, kalbi kırık adanın insansızlaştırılmış topraklarında akdeniz’in farklı dillerini ve halklarını Chiapas köylüleriyle yan yana getiren buluşmada vücut bulan, faşizmin, kapitalizmin, patriyarkinin ve kolonizasyonun tahribatına dair farklı coğrafyalarda kendi dinamikleriyle yeşeren direnişlerin birlikte raksı bu albüme esin oldu.

Yunanistan’da Nazizm’in infaz ettiği yoldaşlarımızdan, bedenlerini bombaların şerrinden Akdeniz’e bırakan göçmenlerin hikayelerine, Kazablanka’da bir taraftar grubunun tezahüratından varlıkları direnişin tanımına dönüşmüş Filistin halkına, Zapatista toplulukların şarkılarından haziranımızın sokak sloganlarına Akdeniz’i Lakandon ormanlarıyla ilişkilendiren bu siyahatin notlarını LA albümümüzle, kalbi kırık adanın işgalinin 48inci yılında kayda düşüyoruz.

armağandır! çoğaltınız! dağıtınız!

tayfa bANDiSTA

Albümü şuradan dinleyip indirebilir, ayrıca Youtube ve Souncloud‘dan ulaşabilirsiniz.