Bandcamp’ten Güzel Haber

2008 yılından beri özellikle bağımsız sanatçıların müziklerini yayınlamaları için alternatif bir platform sunan Bandcamp gün geçtikçe popülaritesini artırdığı gibi sanatçılara sunduğu imkanları da artırıyor.

Geçtiğimiz mart ayında, pandemi henüz patlak verdiğinde pek çoğumuz bunun uzun soluklu olup bizleri ve müzik sektörünü bu denli olumsuz etkileyeceğini öngörememiştik. Bandcamp ise ta o zamanlarda ‘’Bandcamp Fridays’’i duyurmuş, konserlerine devam edemeyen müzisyenleri maddi anlamda destekleyeceğini müjdelemişti. Bu kapsamda her ayın ilk cumasında Bandcamp, site üzerinden yapılan hiçbir satıştan gelir elde etmiyor. Normal şartlarda dinleyiciler site üzerinden bir şey satın aldığında, ödenen miktarın %82’si sanatçının payına düşerken bu özel Cuma günlerinde %93’ü sanatçılara kalıyor. Tabii bu yüzdeler nesnel bir geliri gözler önüne sermede yetersiz, bir Bandcamp Friday gününde ortalama 800.000 müziksever sayesinde 40 milyon dolar gelir elde edildiği düşünülürse azımsanmayacak bir destek olduğu ortaya çıkacaktır. Müzik sektörü üzerindeki bu kara bulutları dağıtma konusunda Bandcamp kadar hayranlara da teşekkür etmek gerekiyor ki Bandcamp’in kurucu ortaklarından Ethan Diamond bu teşekkürden imtina etmiyor.

Ve pandemi hız kesmeden devam ederken Bandcamp bu sanatçı dostu tavrını sürdüreceğini duyurdu. Bir umut normalleşme ihtimali olsa da canlı performans gelirlerinin bu dönemdeki kaybı karşılaması aylar alacaktır. Tam da bu sebeple 2021’de 5 Şubat, 5 Mart, 2 Nisan ve 7 Mayıs tarihlerinde de Bandcamp Fridays devam edecek. Bugüne dek Young Mister, Dopapod, Gunn-Truscinski Duo, Jason Isbell & The 400 Unit, MonoNeon, Yo La Tengo ve John Frusciante gibi pek çok ismin yararlandığı bu uygulama ile birçok sanatçının daha yüzü gülecek gibi görünüyor. Tarihler için: Tık.