Baba – Dominolar (2019)

İlk albümleri Yalana Kefil‘i geçtiğimiz sene yayınlayan alternatif rock ekibi Baba, yeni teklisi “Dominolar” ile “tertemiz bir sayfa açıp ilk cümleyi yazdı.”

Baba’nın bu şarkı ile kendine tayin ettiği yol, hem grup kadrosunda hem de müzikte kendini apaçık gösteriyor. İki ‘taze kan’, vokalde Merter Selçuk ve synthesizer’da Barış Özbayrak gruba bu yeni sayfa için dahil olurken gitarda Baran Özden‘i, basta Arda Çortancıoğlu‘nu ve davullarda Alp Özallı‘yı dinliyoruz. Bestecilik ise önceki şarkılardan farklı olarak elektronik bir sos katıyor yemeğe.

Grubun kendi sözleriyle: “İnsanoğluna sürekli bir şeyler ikram edildi. Fakat elimize uzatılan son yasak elma hayatlarımıza bir meteor gibi çarparken verdiğimiz reaksiyon ‘vitamini kabuğunda’ demekten öteye geçemedi ne yazık ki. İşte modern insan ve teknolojinin ilişkisi bizce bu benzetmenin altında yatıyor. Kendi dijital kimliklerimizin kölesi oluyoruz. Biz önce kendimize baktık, sonra diğerlerine, en sonunda da kendi üstümüzden herkesi eleştirdik. Şarkımızın kimliği de burada gizli. Onun hakkında çok şey söyleyebiliriz ama zaten onun söylemek istedikleri apaçık ortada.”

Parçanın aranjmanında Baba’nın ortak emeği var. Söz ve müzik Baran Özden, miks/master ise Volkan Yırtıcı imzası taşıyor.

Önümüzdeki günlerde de benzer tarzda parçalar yayınlayacaklarını açıklayan grubun sıradaki hamlesini merakla bekliyoruz.