Arlo Parks – Collapsed In Sunbeams

Arlo Parks’ın 2021’in Ocak ayında bizlerle buluşturduğu ilk albümü Collapsed In Sunbeams’e bir bakış atmak istedik.

Henüz 20 yaşında olan ve Z kuşağının yeni sesi olarak da anılan Arlo Parks, kendini tanıttığı 2019 çıkışlı teklisi ‘Cola’dan sonra şimdi de debut albümü ile karşımızda. Yeni tırmandığı kariyer basamaklarının başında olmasına rağmen Michelle Obama’nın çalma listesinde bile yer almış.

12 parçadan oluşan bu albüm, genel olarak jazz ve r&b elementlerinin pop müzikle birleşiminden doğmuş. 39 dakika boyunca içleri yumuşacık eden samimi sözlerin pürüzsüz ve kibar seslerle uyumuna sıkça tanıklık ediyoruz. Henüz 20 yaşında ama anlattığı hikayeler her yaşa, her geçmişe hitap eden türden, herkes kolayca kendinden birer parça bulabilir.

Albüm, hayalleri, ilk gençlik yıllarını ve bu dönemlerdeki bunalımları konu alıyor. Parks ve etrafındaki insanların ruhsal durumlarına, ergenlik yıllarının ‘zor’ kısımlarına değinildiğini görüyoruz. Özgür, sınırlanmamış ifadeler, kaleminin onu götürdüğü yere kadar dinleyiciye, belki de kendini ifadenin en güzel şekli olan müzik yoluyla ulaşıyor. Albüm adını da Zadie Smith’in On Beauty isimli romanından alıyor.

Masum duygular, sevgi ve ilişki temalarının hiç uzak olmadığı bu albüme bir kulak vermenizi öneririz. Keyifli dinlemeler.