Anatolian Sessions ile Yeni EP Infial Üzerine Röportaj

Anadolu’nun zengin kültürünü, barındırdığı sayısız hikâyeleri elektronik ve spiritüel seslerle harmanlayarak kulağımıza çalan Anatolian Sessions, merakla beklediğimiz EP’sini yayınladı. Geçtiğimiz günlerde kendi plak şirketi olan Harabe Records tarafından online satışa sunulan Infial, şimdi tüm dijital marketlerde.

Melodic House atmosferini derinlemesine soluyan EP, barındırdığı etnik melodileriyle zihin koridorlarında bir kayboluş, bedenin normal ritmini bozan davetsiz bir misafir adeta. EP’nin detaylarını ve Harabe Records’un hikâyesini Anatolian Sessions’dan dinledik.

EP yapımında kullandığın parçaları özel yaptığını düşündüğün spesifik favori pluginler veya synthler neler?

Özellikle kullandığım bir plugin veya synth yok ama parçalarımda atmosferik veya ethereal sesleri kullanmayı daha çok seviyorum. Hive’yi şu sıralar çok kullanıyorum diyebilirim.

Ayrıca plugin dışında daha çok etnik atmosferik soundlar kullanmayı sevdiğim için bu soundları da vstlerden değil kayıtlardan elde ediyorum.

– Infial’in doğuşuna neden olan bir ilham kaynağın oldu mu?

Infial psikolojik olarak bütün duygu hallerini yaşadığım bir dönemin eseri ve ismini oradan alıyor. Infial’i Huri ile geçen sene bitirmiştik, o dönemden sonra şarkıyı uzun bir süre çaldım. EP’yi uzun bir süre çaldıktan sonra tekrar düzenleme kararı aldım ve bitirdikten sonra kış mevsimine daha çok yakışacağı düşündüğüm için, Harabe etiketi ile Kasım 24’de yayınlandı. Çok bekleyen, çok soran insanlar oldu. Onlara sabrı için teşekkür ediyor, sevgilerimi iletiyorum.

– Kendi plak şirketin olan Harabe Records’u kurdun buna ihtiyaç duymanın nedeni ne oldu? Günümüzdeki mevcut label şirketlerini nasıl değerlendiriyorsun?

Plak şirketini kurma nedenlerimden ilki, Türkiye’de bu bağlamda çok örneklerin olmadığını, bu alanda biraz zayıf kaldığımızı düşünüyorum. Hedeflerimden biri Türkiye’den uluslararası bir marka çıkarmak. Ayrıca Türkiye’deki sanatçılar için güçlü bir lokal ağ kurmak istiyorum. Türkiye’de çok şans bulamayan, göz önünde olmayan sanatçılara daha çok şans tanımak istiyoruz.

– Günümüz müzik sektöründe proje üreten sanatçılar bu projelerini yayınlarken ve duyururken ne gibi zorluklarla karşılaşıyor sence? Harabe’nin bu sektörde üstlendiği rolden bahseder misin?

Elektronik müzik sektöründe aslında eskisi gibi proje yayınlamak ve duyurmak açısından pek zorluklar kalmadı, tek problem bizim müzik türümüzde SoundCloud yurtdışında daha çok tercih edilirken ve büyük kanalların yurtdışı kaynaklı olması. SoundCloud ülkemizde pek aktif olarak kullanılmadığı için platform tarafından duyurmakta problem yaşayan sanatçılar olabilir. Biz Harabe olarak SoundCloud’da ve Youtube’da iyi bir ağa sahibiz ve Türkiye’de ki sanatçılara hem yurtdışında hem de Türkiye’de iyi bir prömiyer seçeneği sunuyoruz.

6- Harabe düzenlediği Showcase’lerden konuşalım biraz da. Elektronik müzikseverleri bu etkinliklerde neler bekliyor?

Öncelikle Harabe Showcaselerinde daha önce Türkiye’de çalmamış yabancı ve lokal sanatçılara yer vermeyi planlıyoruz, müzikseverlere yeni bir damak tadı sunmak istiyoruz. Showcase serilerinin ilkini 22 Kasım’da Mitte Karaköy’de gerçekleştirdik, İsrail’den uzun süredir takip ettiğim Shai T misafirimizdi. İnanılmaz keyifli bir gece oldu, ayrıca showcase’imizdeki her guest artistin performanslarını SoundCloud’a yükleyeceğiz. Merak edenler, kaçıranlar, tekrar dinlemek isteyenler platform üzerinden rahatça ulaşabilirler. Harabe showcase’lerinde iki seri planlıyoruz. Bir tanesi Harabe Showcase adı altında yurtdışından parlamakta olan, daha önce Türkiye’de çalmamış veya Harabe’nin sounduna uygun yabancı bir DJ ile yapacağımız seri. İkincisi ise, beni en çok heyecanlandıran; Harabe Showcase lokal series adı altında Türkiye’deki başarılı sanatçılarla bir gece düzenlemek. İlerleyen zamanlarda Festival gibi bir düşüncemiz de var fakat henüz bunun için herhangi bir tarih söyleyemem, 2 sene veya 3 sene belki daha fazla da olabilir.

– Bizleri bu EP’den sonra neler bekliyor? Anatolian Sessions’ın gelecek planları neler?

Aslında uzun bir süre Anatolian ile remix yaptım ve biraz kendimi Anatolian’dan uzaklaşmış gibi hissettim, yaklaşık 1-2 aydır original işlere daha çok ağırlık veriyorum. Anatolian Sessions’ın şu zamanlarda kabuk değiştirdiğini hissediyorum. Infial EP’sinden sonra 2020’nin başlarında bir EP daha geliyor. Ayrıca bitirmeyi planladığım 3-4 EP daha var.

Eğer vakit kalırsa 2020’de Harabe etiketi ile ilk albümümü yayınlamak istiyorum. Müzikal hedeflerim dışında Anatolian Sessions projesi ile alakalı live düşüncem var. Infial’de eşlik eden Huri ile 2020 yaz ortalarında ilk live denemelerimizi yapacağız, Anatolian ile çıkacağım yeni yolculuk umarım herkesin beğenisini alır.

Merak edenler için: https://kiyimuzik.com/anatolian-sessions-anadolu-dunyasina-essiz-bir-yolculuk/

Anatolian Sessions 

Soundcloud: https://soundcloud.com/anatoliansessions

Instagram: https://www.instagram.com/anatoliansessions/?hl=tr

Facebook: https://www.facebook.com/anatoliansessions/

Harabe Records

Soundcloud: https://soundcloud.com/haraberecords

Instagram: https://www.instagram.com/haraberecordings/?hl=tr

Facebook: https://www.facebook.com/haraberecordings/