Altyazı Sinema Dergisi Geri Döndü

Malum, ülkemiz birçok kişi ve kuruluşu olduğu gibi süreli basılı yayınları da sınayan zorlu bir kriz yaşıyor aylardır. Bu süreci sağ salim atlatmak için mecmualar ebattan kısıyor, ayda bir yerine birkaç ayda bir çıkar oluyor, olmadı en ‘basit’ çözüme yanaşarak zamlanıyor. Ama işte, netice hiç de o kadar basit olmuyor: Başka dergilerin yanında ülkemizin sayılı sinema dergilerinden Altyazı da aylar önce bu sürece kurban gitmiş, 188. sayısının ertesinde bir çözüm bulana dek istirahate çekileceğini duyurmuştu.

O günden bu güne elbette Altyazı varolmayı bırakmadı, ekip kendi siteleri aracılığıyla sanal bir surette dergiciliği sürdürdü. Heyhat, raflarda bir Altyazı göremeyince asla tam anlamıyla tatmin olamıyorduk. Neyse ki bu özlem an itibariyle sona erdi, 189. tefrika artık raflarda.

Mayıs-Haziran 2019 sayısıyla birlikte 2 aylık bir formata geçen Altyazı‘nın arkasında artık yeni kurulan Altyazı Sinema Derneği var. Tümüyle bağımsız olan bu dernek, Fırat Yücel’in sözleriyle “sadece dergi yayıncılığında değil, film gösterimi, sinema seminerleri ve ifade özgürlüğü alanlarında da etkin olacak”. Ayrıca önümüzdeki Temmuz-Ağustos sayısından itibaren dergide Altyazı Fasikül adlı yepyeni bir eke de yer verilecekmiş.

Anlayacağımız vakit, Altyazı için “tekrar kayıt vakti”. Yolculuğunun daim olmasını sağlamak ise biz okurlarının borcu. Tıpkı sevdiğimiz diğer değerli yayınlar gibi.