Alex Stolze – Kinship Stories

Son güncelleme:

Sanat yaşamını kemancı, yapımcı ve söz yazarı olarak sürdüren Alex Stolze, solo çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek Kinship Stories’i yayınladı.

Keman çalmakla kalmayıp kendi kemanını yaratan Stolze; Bodi Bill ve Unmap bünyesindeki elektronik çalışmalarını, avangart üçlü Dictaphone bünyesinde ürettiği caz parçalarla buluşturup modern, bir o kadar da tutarlı bir müzik eklektizmi yaratıyor. Kurucuları arasında olduğu Nonostar adlı plak şirketinden 2016’da çıkan ilk solo eseri Mankind’i, Solo Collective Part One ve Outermost Edge albümleri takip ediyor. Berlin’de yetişmiş bir Yahudi olan sanatçının eserlerinin hemen hemen hepsine kaçınılmaz olarak hem büyüdüğü ortamın kültürel zenginliği hem de ait olduğu ortamın karmaşası yansımış durumda. Nitekim Outermost Edge ile müzikal deneyimini gözler önüne sererken birleştirici politik mesajlar vermekten ve toplumsal sorunlara değinmekten de çekinmiyor.

Kinship Stories albümünün ilk adımları piyanist Ben Osborn’un ve çellist Anne Müller’nın eşlik ettiği “Babylon ile atılıyor ve Stolze Babylon’da giriştiği bu işbirliğini “Babylon toplum kavramına bir övgüdür ve komünal birlik anlayışı yitirildiğinde olacakların bir öngörüsüdür.” sözleriyle haklı çıkarıyor. Yine albümden önce çıkan Horses and Acresın; sanatçının esin kaynakları diyebileceğimiz çocuklara ve onların masumiyetine adanmış, harekete geçiren elektronik melodilerle işlenmiş bir şarkı olduğunu söyleyebiliriz.

Ve nihayet bütünüyle albüm yayınladığında sanatçının Kinship Stories ile dans edilebilir poliritimlerle bezeli oturmuş tarzının dışına çıkmadığını fark ediyoruz. Müzikal bir ilerlemeden çok tüm şarkılarda genel bir umut aşılama amacı 0tam da ihtiyacımız olan türden- göze çarpıyor. Pandeminin tüm dünyayı bir araya getirdiğini fark eden sanatçı, Kinship Stories’i de dayanışma içerisinde yaratıyor. “The Rucksack Song“’da Doğu Afrikalı yetenekli gençlerle çalışıp onları destekliyor, birlik mesajlarını sürdürmek ve İsrail’deki siyasi atmosfere dikkat çekmek için “The Way We Care” şarkısını besteliyor. Pek çoğumuzun aksine bu dönemi fazlaca iyimser geçiren Alex Stolze’nin iyimserliğinden nemalanmak ve güzel mesajlarına kulak vermek isteyenler için: