Adeline Hotel ile Söyleşi

“Yalnız olmak fikrinin genelde negatif çağrışımları vardır, ancak albümde yer verdiğim tek şarkı sözü bu fikri tersine çeviriyor, yalnızken iyi vakit geçirmekten bahsediyor. Bu da bir yıldır hepimiz başarmaya çalıştığı bir şey.”

Adeline Hotel geçtiğimiz günlerde yayınlanan albümü Good Timing ile fazla söze gerek kalmadan nasıl  huzurlu bir kreşendo yaratılabileceğini gözler önüne serip özellikle indie folk çevrelerinde dikkatleri üzerine çekmişti. Bu fısıldar gibi çalınan uyumlu enstrümanların ve Adeline Hotel’in perde arkasında ise temelde tek bir isim var: Dan Knishkowy. Dan Knishkowy ile müzikal serüveni ve albümleri hakkında biraz söyleştik. Röportajı orijinal dilinde şuradan okuyabilirsiniz.

Adeline Hotel’in öncesinde Dan Kniskkowy müziğe nasıl başladı?

10 yaşımda davul çalmaya başladım, ardından da gitar. Yaşadığım şehir olan Brooklyn’de halen birkaç grupta davul çalıyorum, daha doğrusu pandemiden önce çalıyordum. Adeline Hotel solo projem olarak başlamıştı, ancak zamanla yaptığımız müziğe göre farklı sesleri çeken daha büyük bir kolektif oluşuma dönüştü.

Aslında müzik sizin için enstrüman çalmaktan ibaret değil. Aynı zamanda sözler de sizin kaleminizden çıkıyor. Üretim sürecine her yönüyle dahil olmakla şarkılarınızın daha da kişisel yaratılar olduğunu düşünüyor musunuz? Eğer öyleyse bu denli kişisel ürünlerinizi paylaşmak nasıl hissettiriyor?

Tuhaf bir his. Şarkıları yazıp insanlarla paylaşmak kadar sevdiğim hiçbir şey yok, ancak her seferinde benden çok fazla şey de alan son derece hassas bir deneyim bu aynı zamanda. Bence Good Timing‘i yaratmak harika bir deneyimdi, çünkü her ne kadar ortaya koyduğum iş çok kişisel olsa da insanlara hitap etmeyi başardı. Sadece bir müzisyen olarak değil, bir birey olarak da içten ve dürüst bir şeyi karşıya geçirdiğimi hissettim.

Adeline Hotel’in günden güne bireysel bir proje olmaktan çıkıp bir ekip haline büründüğünü gördük. Tek başınıza kaydettiğiniz Good Timing öncesinde Adeline Hotel denilince olabildiğince sakin ama kişiliklerini de müzik aracılığıyla olabildiğince yüksek sesle dışa vuran bir beşli söz konusuydu. Bu kişilik dışavurumu sırasında uyum sağlamak kulağa zor geliyor. Peki Adeline Hotel için uyum ne demek?

Sanırım şarkılarımı daha önce hiç konuşulmamış, sezgilere dayalı yeni bir dil inşa etmek için yazıyorum. Kendi içimde, grup üyeleriyle ya da dinleyicilerle aramda konuştuğum bir dil olabilir bu. Düşüncelerimi yeniden ayarlayıp, bir dengeye oturtup bir başkasıyla paylaşabileceğim bir şeye dönüştürüyorum. Umarım burada kişisel ve müzikal bir armoni de gizlidir.

Aksine Good Timing sizin solo bir çalışmanız. Pandemi dönemi herkesi biraz yalnızlaştırdı. Good Timing için bu yalnızlıkta kendi içinizdeki uyumu keşfetmenizin bir sonucu diyebilir miyiz?

Evet, bence durum tam olarak bu! Ben tek başıma bir şey çalıyorum, ama yarattığım her parçanın içinde de bir önceki parçayla temas halinde, kendimden çıkma o kadar fazla katman var ki… Good Timing bambaşka benlikleri birleştiren, uyumsuz olmasına rağmen ahenkli hissettiren bir yaratım ürünü gibi geliyor kulağa. Albümdeki tek şarkı sözünün “Good timing, when you’re lonely” (“İyi zamanlama, hazır yalnızsın”) olması da dediğinle hayli örtüşüyor.

Şarkılarınızda gitar, piyano ve saksafon sesleri hakim. Müziğinize eşlik etmesini istediğiniz başka müzik aletleri de var mı?

Bir sonraki Adeline Hotel albümü hemen hemen hazır. Burada ilk kez gitara hiç yer vermedim. Aynı zamanda ilk kez bir albümde piyanoyu kendim çaldım. Albüm çocukluğumdan kalma piyanomla geçtiğimiz yaz bestelediğim şarkılardan oluşacak. Planlı biçimde tasarlanmış keman, saksafon ve flüt aranjmanları da var, bu da benim için yeni bir yaklaşım; normalde yapıyı önceden oluşturmam, doğaçlayarak çalışırım. Ama elbette yeni yönlere doğru ilerlemek çok güzel.

Peki ya denemek istediğiniz farklı tarzlar?

Evet, bence sıradaki albüm tarz olarak Good Timing‘den de, Solid Love‘dan da çok farklı olacak. Enstrümentalden çok şarkı odaklı bir iş. Ayrıca önceden yaptığım her şeyden daha ferah ve şatafatlı. Kendi kendime belirlediğim sınırlar çerçevesinde çalışmayı seviyorum. Çok uzmanı olmadığım bir enstrüman olan piyanoyla çalışmak ise her şarkıda hareket edebileceğim daha fazla alan yaratıyor. Vokallerimi neredeyse ana enstrümana dönüştürmem yönünde itiyor beni, normalde ise bu konuda sırtımı gitara yaslardım.

Yazmak ve bestelemek konusunda ilham kaynaklarınız neler?

Büyük ölçüde insanlar diyebilirim. Şarkılarımı insanlarla kurduğum ilişkileri sindirmek için yazıyorum. Bu durum pandemide mecburen değişti ama. Evde yaratıcı olmak adına daha fazla vaktimiz olsa da anladım ki yaratıcı sezgilerim aslında büyük ölçüde dünyada aktif olmaktan geliyormuş. İş böyle olunca ilham için yeni şeyler bulmam gerekti. Belki de bu yüzden enstrümental bir albüm yapmışımdır, emin değilim. Şu anda bana ilham veren bazı şeyler ise Italo Calvino romanları, Leanne Betasamosake Simpson’ın yeni albümü ve Miyazaki filmleri.

Pek çok şarkı sözünde zaman önemli bir yer tutuyor. En somut örneği de tabi ki Good Timing. Zaman sizin için ne ifade ediyor?

Albümün adının bende birkaç anlamı var. İlki biraz şaka yollu, ne de olsa hepimiz her şeyiyle kötü bir zamanlamanın içine sıkıştık. Ama albüm aynı zamanda temposuz bir his veriyor dinleyene, önceden belirlenmiş herhangi bir ritme ayak uydurmuyor, zincirlerinden kurtulmuş bir müzik. Bence bu kaydın cazibesinin bir parçası. Yalnız olmak fikrinin genelde negatif çağrışımları vardır, ancak albümde yer verdiğim tek şarkı sözü bu fikri tersine çeviriyor, yalnızken iyi vakit geçirmekten bahsediyor. Bu da bir yıldır hepimiz başarmaya çalıştığı bir şey.

Away Together’da hedeflediğiniz müziğinizle başka biriyle ortak bir dil yaratma hedefiniz diğer albümlerinizde de devam etti mi? Ve bu hedefin neresindesiniz?

O halen benim yol gösterici ilkem, her ne kadar son zamanlarda (Good Timing‘de de olduğu gibi) sadece kendi içimde bir dil yaratmaya odaklansam da. Bu konuda yeni şeyler öğrenmeye, kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Bu aynı zamanda her kayıtta yeni insanlarla işbirliğine gitmemi de kapsıyor, çekirdek kitle pek değişmese de.

Gelecek planlarınız neler?

Yazmak, yeni kayıtlar yapmaya devam etmek beni heyecanlandırıyor. Bir gün yeniden canlı çalabilmek düşüncesi de.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Albümü dinlediğiniz ve paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Yeni yerlerden yeni insanlara hitap ettiğini görmek benim için çok anlamlı. Üstüne kafa yorarak dinlemenizi de çok takdir ediyorum.

Adeline Hotel’in Bandcamp sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.