Şarkıların Hikayeleri: Manic Street Preachers

Hazırlayan: Aslı Dernek

Ocean Spray 

James Dean Bradfield’in annesi Sue’nun ölümü üzerine yazdığı oldukça kişisel bir şarkı. Şarkıya adını veren Ocean Spray ise annesinin kanserle olan savaşı sırasında hastane odasında birlikte içtikleri kızılcık suyunun markası. Şarkıda geçen “Lütfen uyanık kal; böylece biraz daha Ocean Spray içebiliriz.” cümlesi Bradfield’in bu dönemde hastanede annesiyle geçirdiği zamanlardaki hissiyatını anlatıyor.

Başlangıçtaki Japonca liriklerde ise “çok güzel gözlerin var…çok güzel gözler.” ifadeleri geçiyor.

Ocean Spray markasının yaratıcıları şarkıyı reklamlarında kullanmak isteseler de grup beklenildiği üzere bu talebi reddetmiş.

3 Ways To See Despair

Big Country grubunun kurucusu ve solisti olan Stuart Adamson‘ın parçalanan evliliği akabinde kendisini bir otel odasında asarak intihar etmesinden etkilenerek yazılmış bir şarkı. MSP basçısı/söz yazarı Nicky Wire şarkıyla ilgili ana fikri “Stuart Adamson’ın resimlerine bakıyordum – ve bu spesifik bir şekilde sadece Stuart’la da ilgili değil – “Her şey nasıl bu kadar kötüye gidebilir?” fikriyle ilgili. Nasıl olur da bu kadar yetenekli ve güzel bir şey kendini kaygı ve güvensizlikle yiyip bitirir ve sen bunu asla durduramazsın? Ve muhtemelen hiçbir zaman da durduramayacaksın…” şeklinde açıklamış.

Grup aslında bu şarkıyı Morrissey için yazmış ama şarkı hakkında fikrini almaktan korkmuşlar. Nicky Wire konuyla ilgili “Tarafından reddedilmeyi kaldıramayacağım tek kişi o. Diğer insanlar yaparsa kaldırabilirim.” demiş.

Small Black Flowers That Grow in the Sky

1995 yılında ortadan kaybolan MSP gitaristi Richey Edwars‘ın yazdığı şarkılardan biri. 27 yaşında kaybolan Richey Edwars grup Amerika turnesine çıkmak üzereyken otelinden ayrılmış ve kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Arabası Severn Köprüsü yakınlarında bulunmuş fakat bedenine hiçbir zaman ulaşılamamıştı. İngiltere kanunlarına göre 7 yıl sonra “ölmüş” sayılması gerekirken ailesi ve hayranları bunu kabul etmediler ve aramayı sürdürdüler.

Gitaristin yazdığı şarkı sözleri “Everything Must Go” albümünde kullanıldı ve müzisyenin katkı sağladığı son albüm bu oldu. Small Black Flowers That Grow in the Sky’ da bu albümdeki şarkılardan biri.

Small Black Flowers That Grow in the Sky, hayvanat bahçesindeki hayvanlarla empati kurarken Edwards‘ın kafasındaki kendi tutsaklığına bakış atan bir şarkı. Edwards ile çok yakın olan basçı Nicky Wire, Edwards’ın şarkıyı “Hayvanat bahçesinde doğmak ve sıkıntıdan aklını yitirmek” fikri üzerine yazdığını söylüyor. “Fakat dikkatli bakarsanız, şarkının aslında onunla ilgli olduğunu anlarsınız.” diye de ekliyor.