Filmlerden Şarkılar: Reign Over Me

Hazırlayan: Harika Nazlı Özkan

Bir doğum lekesi bir yanık lekesine benzetilebilir mi? Kişiye özel olan bir imge, bir olay sonucunda bir kişinin hayatının yangınına neden olabilir mi?

Tüm dünyada üzüntüyle yaşadığımız bombalı saldırılar, katliam ve darbe girişimiyle vb. yaşanan her olay tarihte, yüreklerde unutulmayacak, kocaman bir delik açıyor.

Bunlardan bir tanesi ise 11 Eylül 2001’de yaşanan New York’taki İkiz Kuleler’e gerçekleşen uçak saldırısıydı. Her toplumsal travma için, sanatçılar zamanla kayıpları sarmak, isyanları dile getirmek, ruhlarda kalan acı tadı bir nebze hafifletmek için beste yapıyor, yönetmenler film çekiyor.

Elimizde 11 Eylül anısına, çok derin, duygusal, hayatın anlamını her an sorgulatan, bu büyük toplumsal travmanın canlı kanıtı türünden bir filmimiz var: Mike Binder imzalı 2007 yapımı, Reign Over Me

Filmin adı The Who’nun Love, Reign O’er Me şarkısından geliyor.

“Sadece aşk yağmuru getirebilir
İşte o gökyüzünü özlettirir
Sadece aşk yağmuru getirebilir
Yükseklerden düşen damlalar gibi
Aşk, hüküm sür bende”

Charlie Fineman (Adam Sandler), 11 Eylül saldırısında, eşini, 3 kızını ve köpeğini kaybetmiştir. 12 Eylül’den itibaren ise Mr. Fineman olmayı ve geçmişini reddeder. Dişçiliği bırakarak cebine sadece i-Pod’unu, Springster’ını, plaklarını, baterisini ve aşkını hatırlatan Reign O’er Me şarkısını atıp hayatına devam etmektedir.

Dr. Alan Johson (Don Cheadle), sahte insanlara sahte dişler takarak geçimini sağlayan, eşi ve kızıyla evde tek düze bir hayatı olan, kendine vakit ayıramayan bir dişçidir. Charlie, Alan’ın üniversiteden ev arkadaşıdır. Allan yıllar sonra Charlie’yi yeniden bulduğunda, Charlie eski ev arkadaşını bile hatırlamayı reddedecektir.

Filmi izledikten sonra siz de benim gibi:

– Kulaklığınızı takıp 2000’li yılların başında olduğu gibi i-Pod’unuzdan klasik rock parçalarını dinlemek için bir fırsat yaratabilirsiniz.

– Charlie gibi, şimdi sürekli mutfak yenilemektense bir şeyi kaybetmeden, mümkün olduğunca sizi ve sevdiklerinizi mutlu edecek şeyleri en kısa sürede yapmak isteyebilirsiniz.

– Springsteen’ın River albümünü plaktan olmasa da tüm albümünü bir scooterın / bisikletin üstünde şehri gezerken dinlemek isteyebilirsiniz.

– Annenizin “Ayakkabılarınla eve girme!” dediğini anımsayıp eve her girişinizde kapıda ayakkabılarınızı çıkarıp girmeye başlayabilirsiniz.