‘İngiliz’ bir İtalyan İşi

Hazırlayan: Gökay Sarı

“Lord Randal” veya “Lord Randall” olarak bilinen Anglo-İskoç “balad”ı, Büyük Britanya kültüründe fazlasıyla bilinen bir eser. Yüzyıllar öncesine dayanan anonim eseri dünden bugüne pek çok farklı sanatçı kendi yorumlarıyla icra etmiş. Elbette ki Anadolu’daki aşıkların eserleri gibi, Ada ozanları da sözleri kendince değiştirmiş olsa da eserin lirik ve melodik omurgası özgünlüğünü kaybetmeden bugüne kadar gelmiş. Eserin liriğinde, mal varlığında gözü olan sevgilisi tarafından yemek yerken zehirlenmiş genç bir İskoç lordu olan Randal’ın annesi ile girdiği iç burkan diyalogu yer almaktadır. Lord Randal, “kinayeli” vasiyetini ve dinlenme isteğini annesi ile paylaşmaktadır.

Lord Randal’ın baladı, ortaya çıkışından bugüne kadar Büyük Britanya ve “Orta İngilizce” lisanının yanı sıra çevredeki Avrupa ülkeleri tarafından da bilinmekte ve bahsi geçen ülkelerin, döneminin ozanları tarafından da Danca, Almanca, Galce ve İsveççe olarak da icra edilmiştir. Yakın tarihimizde popüler olan versiyonlarında ise genellikle “Orta İngilizce” ve şu an kullanılan modern İngilizcenin baskın olduğu bir lirik ortaya çıkmıştır. Tamamen modern İngilizce kullanarak bu baladı icra eden ve fazlasıyla beğeni toplayan, şu tarihlerde ilk albümlerinin kayıtları ile uğraşan iki kişilik bir İtalyan grubu bulunuyor; Roanoke… Peki grubun ismi nereden geliyor?

Roanoke, 1587 yılında Amerika’nın Kuzey Carolina açıklarındaki bir adaya yerleşen ve tarihteki ikinci İngiliz kolonisinin adıdır. Bugün hala ada Roanoke ismi ile anılmaktadır. Bu koloninin şöhret sahibi olmasının asıl nedeni ilk kolonilerden biri olması değil, arkalarında hiçbir şey bırakmadan ortadan yok olmalarından dolayı kaynaklanmaktadır.  Koloninin lideri John White, adaya yerleşimlerinin ardından siyasi münasebetler için tekrar İngiltere’ye dönmüştür. Daha sonra adaya geri döndüğünde ise koloninin yerinde yeller esmektedir. Tarihte bu olay “Croaton Olayı” olarak bilinmektedir ve hakkındaki en güçlü teori, koloni sakinlerinin adanın diğer ucunda yer alan yerlilerin(Kızılderili) arasına karışıp, onların toplumuna entegre olduğunu savunmaktadır.

İki genç ve yetenekli müzisyenden oluşan Romalı grup Roanoke de ismini buradan alıyor. Yaptıkları Lord Randal ‘cover’ı ile tanınmaya başlanan grubun her hareketi “İngiliz Tarihi ve Edebiyatı” ndan fazlasıyla etkilendiğini göstermekte. Keza yüzlerce varyasyonunun arasında en lezzetli Lord Randal yorumlarından biri de yine kendilerine ait. Roanoke grubu 2014 yılının bahar aylarında, vokallerini üstlenen Illaria Paladino isimli güzel kızımız ve gitarda Nicola Alianelli’nin birlikteliğinden doğmuş. Oldukça sakin parçalar üretmekte olan grup yavaşça elektrik gitar, davul, bas gitar ve perküsyon çalgılarını da performanslarına ekleyip Roma’da hatırı sayılır bir kitleye ulaşmayı başardı. Floransa’da “Arezzo Wave” ve “Rockcontest Controradio” gibi çeşitli festivallere katılmasının ardından, Almanya turnesini gerçekleştirerek müzikteki popüler kültür baskısının arasından alternatif bir cevher olarak ışıldamaya başladı. İlk albümlerinin çalışmalarına hızla devam eden genç İtalyanlar, “Lord Randal” coverına Alberto Viavattenne yönetmenliğinde ve sinematograf Pasquale Remia’nın eşliğiyle bir de klip çekmiş. Tam anlamıyla izlenesi ve dinlenesi, İngiliz bir İtalyan İşi ortaya koymuşlar.