Kıyı yeni tasarımı ile karşınızda! Karşılaştığınız sorunları iletişim bölümünden bize bildirebilirsiniz.

Percussive Fingerstyle Müzik Kökleri ve Ülkemizde İlk Örnekleri

Sizce sadece tek bir kişi tarafından bir müziğin  hem bas riff’leri hem ritimleri hem perküsyon hem melodi partları bir akustik gitarda icra edilebilir mi? Cevabınız “yok artık!” ise sizi böyle alalım.

Bu mini yazı dizimizde size “Percussive/Modern Fingersytle” müzik türünden, dünyadaki ve ülkemizdeki temsilcilerinden tutun, tekno/deep house coverlarına kadar farklı tarzlarından bahsedeceğiz. Bu hafta ise bu müzik türünün kökenlerinden kısaca bahsedip, ülkemizdeki ilk icraasına bakacağız.

İnternet’in hayatımızın bir parçası haline gelmesi ve youtube gibi platformların yaygınlaşması ile günümüz dünyasında oldukça popüler hale gelen bu müzik türü esasen, 1940-1950-60’lı yılların özellikle jazz müzisyenlerinden, flamenko gitaristlerinden, country/folk/blues gitaristlerinden esinlenilerek 80’li yılların ortalarında ortaya çıkmış bir müzik türüdür.

80’li yılların ortaları ve 90’ların başlarında ABD Avustralya ve Kanada’dan Micheal Hedges, Tommy Emmanuel, Preston Reed ve Don Ross gibi müzisyenler bu türün ilk icracıları oldu.

Ülkemizdeki ilk icraası ise sadece enfes soloları ile değil güleryüzü mütevaziliği ile gönüllerimizde taht kurmuş ünlü müzisyenimiz rahmetli Asım Can Gündüz’ün (Amerika’da bilinen adı Awesome John (şaka değil) tarzın öncülerinden Preston Reed’i ülkemize davet etmesiyle olur.

Preston Reed, Asım Can Gündüz ve Güven Erkin Erkal röportajı:

Preston Reed feat. Asım Can Gündüz Ladies Night: