Clann Zú – One Bedroom Apartment

Hazırlayan: Gökay Sarı

El oğlunun “underrated” dediği, bizim dilimizde “Hak ettiği değeri görmeyen.” şeklinde tercüme edeceğimiz bir etiket mevcut tüm dünya dillerinde. “Underrated” olarak etiketlenen şeyler, özellikle bir sanat eseri ise, genelde muazzam ancak pek bilinmeyen, ilgi görmeyen eserlerdir. Alternatif ya da popüler olmayan ile alakası yoktur, sadece ilgi görmemiştir, sebepsiz.  Kişisel zevklerden yola çıkıldığında, birçok kişi için “underrated” sanat eserleri veya sanatçılar vardır elbette, ancak duymuş olan herkesin katıldığı ve bu etiketten mustarip tek bir grup ve şarkısı var; Clann Zú’ya ait olan “One Bedroom Apartment”…

Bahsi geçen parça, bir şarkı olmaktan hallice esasında. “Biz o yollardan geçtik.” diyor adeta tüm kaydedilmiş dostlarına. One Bedroom Apartment özünde bir kısa film, acı ve sert bir hikaye, dünyadaki neredeyse bütün insanların da kendine rol bulduğu bir senaryo. Clann Zú müzik yolculuğuna 1999 yılında Melbourne’da başlıyor. 2000 yılında ilk albümleri Rua’yı yayınlıyor, “herkes” duymuyor, “herkes” dinlemiyor, kulak asmıyor. 2002 yılında Avustralya’dan İrlanda’ya taşınıyor bütün elemanları ile birlikte. 1 Haziran 2004 tarihinde ise, içerisinde altı buçuk dakikalık bir büyü olan “One Bedroom Apartment”ın da yer aldığı, Black Coats & Bandages isimli ikinci ve son albümlerini yayınlıyor, peşinden de sessiz sedasız dağılıyorlar. Artık internet üzerinde az izlenmiş birkaç videodan ibaretler.

Clann Zú kayıtlara veya turnelere devam etmeyeceğini üzülerek bildirir.” cümlesini yayınladıkları web siteleri bile yıllar önce ortadan kayboldu. Dijital olarak albümlerini lisanslı veya lisanssız bir şekilde bulmak biraz araştırma istiyor. Ancak “One Bedroom Apartment”a erişmek zor değil, pek çok platformda kendine yer bulmuş durumda. Şarkıyı duymuş ve sindirmiş olan kimseler, bir başka dinleyici ile karşılaştığında sarılıp, birbirlerinin gözlerini dolduruyorlar hatta. “Distortion”ın ve piyanonun, yaylı çalgıların birlikteliğinden ortaya çıkmış olan karanlık bir duygu durumu. Hem sert hem sakin, hüzünlü ve öfkeli. Samimi bir ayrılık hikayesi. Birilerinin duymasına vesile olma düşüncesi bile beni heyecanlandırıyor.

A man sits naked in the middle of a room of a one bedroom apartment in New York city and no one knows he’s there and no ones left to care wether or not the next drop comes out.

 And the blood would be warm and the blood would hug him just like she used to before she left him in this f*cking mess where only one sentence repeats itself.

And this is it, it says
I will never love again.
 “

sözlerin tamamı için buraya tıklayınız.