Filmlerden Şarkılar: About Time

Hazırlayan: Belgin Keleş

“Artık hiç zamanda yolculuk yapmıyorum. Sadece her günü, sanki kasıtlı olarak o günün tadını çıkarmak için, sanki olağanüstü sıradan hayatımın en son günüymüş gibi yaşıyorum.”

Bu cümlelerden çıkan öğüt neden kıymetli olur? Velev ki zamanda yolculuk yapabilme kabiliyeti olan birisi söylerse. Keşkeleri çöpe atıp, sonuna kadar yaşamaya dalıyoruz.

Beklentisiz, öylesine, tavsiyesiz, tesadüfen izlediğim bir filmin zamanlamasının böylesine denk gelmesi, hayatın bilmediğimiz bir iyileştirme yöntemi olsa gerek. Haftasonumun ‘Serendipity’si demek belki daha havalı olur, diyelim gitsin.

Ama durun siz benden şansız değilsiniz. Henüz size bu filmi ve şahane müzik listesinii tavsiye eden olmamışsa, hayli yıpratıcı gündemden sizi sıyırıp kurtaracak izlenmeyi bekleyen, umut ve tebessüm vadeden oldukça güzel bir filminiz var. Sanatla şifa arayanlar bir adım öne çıksın.

About time” için zamanda yolculuk yapmak filmin esaslı konusu gibi görünse de sevgi, aşk ve aile ilişkilerini makul işleyişi tam da ihtiyacımız olan fazlalıklardan arınmamızda çok yardımcı oluyor. Büyük sürprizleri olmayan, kararında, incelikli. Tüm bunların yanında müzik listesi ve görüntüleriyle de kalbimi kazanan bu filmin başrolünde biraz şapşal, biraz saf ama doğal ve komik bir karakteri canlandıran Domnhall Gleeson ile sempatik tavırlarıyla sınırları zorlayan güzeller güzeli Rachel Adams var.
Klişelerden uzak, doğal oyunculuklar, kucak dolusu aile şefkati ve feel-good bir film arayanlar için aradıkları şeyin “About time” olduğunu söylemek hiç de eksik olmaz. Seyri keyifli 2013 yapımı bu İngiliz işin müzik listesinde ise The Cure, Nick Cave, Amy Winehouse var dersem biraz daha heveslenmez misiniz? Filmin Jon Boden, Sam Sweeney, Ben Coleman yapımı, “How Long Will I Love You” şarkısının çalındığı metro sahnesinin bitmesini istemeyeceksiniz. Güzün yaklaştığı şu naif serin günleri fırsat bilip battaniyenizi ve kahvenizi alıp keyifli bir seyirliğe teslim olun.