The Dear Hunter – Act 1 / Albümler ile Roman Yazmak

Bildim bileli konsept albümleri çok sevmişimdir, ilk saniyesinden son saniyesine kadar bir bütün olarak algılarım ve çok aşermedikçe içinden rastgele bir parça açmam. Bir film izlemek gibi, belirli sahneleri çok başarılı ve tekrar tekrar izlenesi olsa da aslında o filmi tümüyle oynatmak insana çok daha büyük zevk verecektir ve bunun için tasarlanmıştır. Bir dizinin rastgele bir bölümünü izlemek, bir kitabın ufak bir kısmını okumak gibi. 

Kabul etmek gerekir ki her konsept albüm böyle değil. Bazıları bir fikir üzerinden aslında devam etmeyen fakat bağlantılı olan parçalarla da bu işi gayet iyi bir şekilde yapabilir. 

Bir gün internet avareliği yaparken Steven Wilson ile kıyaslanan tombul sakallı bir abiye denk geldim. Büyük bir Wilson hayranı olarak hemen atlayıp araştırmaya başladım ve ne göreyim! “Acts” olarak anılan albümler 5 konsept albümün toplamı ve hepsi tek hikaye anlatıyor. 

O an bir heyecanla Act I’ın ilk şarkısı Battesimo del Fuoco’yu (çevirildiğinde “ateş vaftizi” ya da yaklaşık olarak “zorlu ilk deneyim” anlamında çevirilebiliyor) açtım ve dehşete düştüm. O gece ilk albümü hikayesiyle müziğiyle yedim bitirdim ve uzun zamandır bu kadar doymamıştım. 

Burada herhangi bir şeyden bahsedersem büyüyü bozabilirim. Bu seferlik bir yabancıya güvenin ve *Act I: The Lake South, The River North* albümünü dinleyin.