Blackfield ve Diyarlarımızın Melankolisi

Belki dikkatinizi çekiyordur, dünya çapında ünlü olan bazı müzisyen/grupların en büyük kitlesi İstanbul’dan, öyle Türklerle işi olan gruplar da değil. Örneğin hepimiz Anathema’nın İstanbul’u ikinci evi olarak kullandığını biliyoruz, bunu kesinlikle eleştirmiyorum (Son albümü dışında dinleyicisi olmamama rağmen). Fakat insan düşünüyor, Liverpool’dan çıkan bir grubu biz nasıl bu kadar benimsedik ki tüm dünyada en kalabalık hayran kitlesi biziz? Şu an Anathema’nın Spotify hesabından gördüğüm kadarıyla en popüler olduğu beş şehir arasında İstanbul, Ankara ve İzmir var, hatta bu üç şehir, diğer iki şehrin 2 katından fazla dinleyerek resmen eziyor. Daha taze bir örnek Tamino Amir. Müzikleri duymaya alışkın olduğumuz tınılar içeriyor ve son zamanlarda duyduğum en kaliteli işlerden biri.

Bu ve bunun gibi projelerin ortak noktasını sorarsanız hiç tereddütsüz melankoli derim. Bu kitlelerin oluşmasındaki asıl sebebin Türklerin/Türkiye’nin melankoli aşkı olduğunu düşünüyorum, bu melankoliyi en iyi verenin de Blackfield projesi olduğunu.

Blackfield Steven Wilson ve Aviv Geffen’in birleşmesi sonucu oluşan bir proje. Steven Wilson’ı kendi işleri, Porcupine Tree, Opeth veya sonu gelmeyen farklı projelerinden tanıyabilirsiniz. (Hatırlatmakta fayda var, ismi geçen bütün grupların İstanbul kitlesi ilk beş içerisinde.) Aviv Geffen dinleyicisi pek yoktur aranızda. Steven’ın kendisi bile Aviv’i onu İsrail’de konser vermesi için aradığında tanımış. Kısa süre içinde kaynaşıp ilk kayıtlarını yapan ikili, dünya çapında ünlerini çok geçmeden yakalıyorlar. Steven’ın kendisi Porcupine Tree’nin aksine Blackfield’ın kısa ve melankolik şarkılara odaklandığını, pop müziğin “verse-chorus-verse-chorus” mantığıyla devam ettiğini söylüyor. Uzun süredir progresif müzik hayranı olan biri olarak bu basit müzik ve söz yazımı benim o kadar hoşuma gitti ki çok kısa sürede bütün albümleri delicesine dinleyerek ezberledim. Yıllar geçmesine rağmen hala uğrak bir durağım olan Blackfield’ı umarım hiçbir zaman unutmayacağım. Melankolik müzik seviyorsanız mutlaka bir şans vermelisiniz, aksi takdirde pek de size göre olmayabilir.