Bestelerin Hazır. Peki Ya Sonrası?

Dijital dünyanın ilerlemesi ve kayıt ekipmanlarının yaygınlaşmasıyla artık herkes müziğini evinde kaydedebiliyor. Artık dev stüdyolara, kalabalık ekiplere, yapımcılara ihtiyaç yok. Peki, her şey bununla bitiyor mu?

Geçtiğimiz birkaç yılda her şey gibi, müzik dünyası da değişti. Şu an severek dinlediğimiz ya da dünyaca ünlü pek çok müzisyen, kariyerlerine barlarda ön grup olarak değil, Youtube‘a parça yükleyerek başladı. Evet, müzik yapmak ve paylaşmak bir yandan kolaylaştı ancak bu kez de diğerleri arasından sıyrılmak bir sorun haline geldi.

Şu anda Youtube’da milyonlarca parça var ve Youtube artık müzik dinlemek için insanların birinci tercihi değil. Streaming hayatımıza girdi ve müzik severlerin ayrılmaz bir parçası oldu. Playlist’lerimize eklediğimiz parçaların pek çoğunu Spotify‘dan, Deezer‘dan, Apple Music‘ten keşfeder olduk. Artık pek albüm satın almıyoruz ama alırsak da fiziksel bir dükkan yerine iTunes, Amazon gibi dijital bir mağazayı tercih edebiliyoruz.

Bestelerini yapan, müziğini duyurmak isteyen müzisyenler için de Spotify, Apple Music, Deezer, Tidal gibi platformlar olmazsa olmaz hale geldi.

Peki bu platformlarda yer almak zor mu? Bir bakımdan, evet. Çünkü her platformun işleyişi birbirinden biraz farklı. Aynı zamanda başlı başına bir iş. Yakın zamanda e-posta kutumuza pek çok soru geliyor. “Albüm kaydettim ama Spotify’a nasıl yüklerim?”, “Nasıl tanıtım yapabilirim?” Albümlerimi, parçalarımı bu platformlara nasıl yüklerim, nasıl iletirim diyenler için bir haberimiz var.

Bağımsız müzisyenlere dijital müzik dağıtımı, sosyal medya tanıtımı, promosyon ve danışmanlık hizmetleri vermek üzere kısa süre önce faaliyete başladı Poco Digital.

Önce gelin Poco neler yapıyor kısaca bahsedelim.

Albümlerinizi ya da single’larınızı başta Spotify, Apple Music, Deezer, Tidal, Napster, iTunes, Youtube Music ve Amazon Music olmak üzere 150‘den fazla servise yüklüyor.

Bu platformlarda sanatçı profillerinizi oluşturuyor ve güncel tutuyor. Yine bu platformlardan elde ettiğiniz gelirleri raporluyor ve direkt sanatçıya iletiyor. Poco Digital, parçalarınızın teliflerine ortak olmuyor, parçalarınız tamamen size ait kalıyor. Streaming platformları dışında Facebook videoları ve Instagram Music (henüz ülkemizde aktif değil) servisinden elde edilen gelirleri de sanatçıya iletiyor.

Parçaların dağıtımından sonra her şey bitiyor mu?

Playlistlere girmek, sosyal medya, reklamlar, grafikler, basın… Poco’nun temel hizmeti parçalarınızı dijital müzik platformlarına dağıtmak ancak isteğe bağlı olarak pek çok ekstra hizmet de veriliyor.

Parçalarınızı Apple Siri ve Shazam gibi tanımlama hizmetlerine kaydedebiliyor, albümlerinizi tek bağlantı üzerinden paylaşma imkanı tanınıyor. (Örnek için tıklayın.) Şarkı sözlerinizi iTunes ve Apple Lyrics servislerine kaydediliyor.

Youtube‘da diğer kullanıcılar videolarında sizin bestelerinizi kullandıklarında reklamlardan elde edilen gelirleri takip edip size aktarılıyor. Albümünüzde bir cover parça yorumlamak isterseniz, cover için gerekli lisanslama ve yasal işleri sizin adınıza hallediliyor.

Dijital pazarlama stratejinizi, web sitenizi, sosyal medya reklamlarınızı, basın iletişiminizi yürütüp, yurtdışındaki online müzik siteleri ve FM, DAB, internet radyolarında yer almanızı da sağlanabiliyor. Günümüzde çok takipçili Spotify ve Apple Music listelerine girebilmek çok önemli. Poco aynı zamanda playlist kuratörleriyle bağlantıları aracılığıyla türüne göre bu listelerde yer almanızı sağlayabiliyor.

Poco’nun sloganı şöyle “Siz üretin, gerisini bize bırakın!”. Gerçekten de beste yaptıktan sonraki bütün aşamaları sizin için yürütülüyor. “Pek çok bağımsız müzisyenin dağıtım ve tanıtım aşamasında sorunlar yaşadığını ya da bu süreci çok başarısız yürüttüklerini görüyoruz. Biz emeklerin kendi kitlesine ulaşması için gerekenleri sağlıyoruz.

Saydığımız hizmetler Poco’nun sunduklarından yalnızca bazıları. Albüm kapağı için farklı stillere sahip birkaç tasarımcı ile çalışılıyor, anlaşmalı stüdyolarında kayıt, mix ve mastering imkanı dahi sunuluyor. Bunlar dışında pek çok şey de… Müzik dağıtımı, albüm yükleme, müzik meslek birliklerine kayıt olma, eserleri lisanslama, dijital promosyon, telif takip etme, PR gibi pek çok konuda danışmanlık sunuluyor.

Poco‘da dijital müzik dağıtımı, yani albümlerinizi, parçalarınızı Apple Music, Deezer, Spotify, Tidal, Youtube, iTunes gibi servislere iletmek temel hizmet ve bunun yanında diğer hizmetleri de isteğiniz dahilinde sunuluyor. Müzisyenlerin telif gelirlerinden pay almamayı seçmediğimiz için her hizmetin sabit bir ücreti var. Ancak fiyatlar tahmin ettiğiniz kadar yüksek değil. Siz Poco Dijital‘e almak istediğiniz hizmetleri belirtiyorsunuz, biz de size bir teklif sunuyoruz. Kabul ederseniz Poco seçtiğiniz hizmetleri sizin için yürütüyoruz.

Bilgi ve teklif almak için info@poco.digital adresini üzerinden Poco‘yla iletişime geçebilirsiniz.

Poco Digital bir Kıyı Müzik kuruluşudur.