The xx – I See You

Hazırlayan:  Tarih Ocak 16, 2017

Hazırlayan: Önder Sarıoğlu

The xx, hepimizin bildiği gibi indie pop dinleyicilerinin göz bebeği gruplardan biri. Müziklerinde çoğu indie pop grubunun yaptığına ek olarak elektronik sesler ekliyor, bir de üstüne dream pop serpiştiriyorlar. Bu tarzlarıyla çok benzeri olmayan grup, sağlam bir dinleyici kitlesine de sahip. Yaklaşık 5 yıllık bekleyişin ardından yeni albümleri de geldi: I See You.

Dinleyenler, albümlerinde ve performanslarında genellikle ağır basan o kasvetli havayı sever, şarkı süresince süregelen o hava yükselişlerle beraber, dinleyici adeta hayal dünyasında uçar. Albümü dinlemeye böyle bir beklentiyle başlasaydım ilk anda ufak bir hayal kırıklığı yaşayabilirdim. Zira albüm nispeten yüksek bir tempoyla başlıyor. Tüm şarkılar aynı tempoyla gitmiyor, ancak eski albümlere nazaran belirli bir yükseliş olduğu aşikar. Şarkıların sözleri olgunlaşmış, müziğin hissettirdikleri, sade yıkıcı havadan uzaklaşmış. The xx’de dinleyici kitlesiyle beraber biraz da yaş almış gibi görünüyor. Ama bu kesinlikle müziklerine olumlu bir hava katmış, üslupları olgunlaşmış. Yine de kadife sesli Romy Madley Croft, onun tamamlayıcısı Oliver Sim ve Jamie Smith klasik üsluplarından çok da vazgeçmişler diyemeyiz, sadece albümün havası biraz farklı geliyor ilk dinlendiğinde.

Tabi Jamie Smith’e yani Jamie xx’e de ayrı bir parantez de açmak lazım. Grubun albümsüzlük sürecinde kendi başına solo işleriyle büyük bir beğeni kazanmış, adındaki xx’in getirdiklerinden daha çok, kendisinin o xx’e bir şeyler kattığını kanıtlamıştı. İşte bu albüm Jamie xx’in insiyatifi ele aldığı ve şarkılarda ağırlığını hissettirdiği albüm olmuş. Özellikle Dangerous, Say Something Loving, Lips, On Hold gibi grubun hızını yükseltmiş şarkılar, Jamie xx’in solo çalışmalarında yakaladığı üslubun devamı niteliğinde.

I See You, The xx severlerin beğeneceği, sevmeyenlerin de dinlemekten keyif alabileceği, daha geniş ruh hallerine ve dinleyici kilelerine hitap edecek şarkılar barındıran bir albüm olmuş. Belki The xx’in hüznünü sevenleri çok memnun etmeyebilir, ancak genel anlamda başarılı bir albüm olduğunu söyleyebilirim. İyi dinlenceler.

Duvarınız boş mu kalsın?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Kıyı Müzik

Şu Anda Çalan

Sanatçı

Parça

Background