Nilipek. – Döngü (2017)

Hazırlayan: Tarih: Aralık 11, 2017

Nilipek‘in ikinci albümü olan “Döngü” yü şans eseri yayınlanmadan, parçalar daha tamamlanmadan dinleme şansı buldum. Dinlediğinizde acele edilmeden, sindire sindire hazırlanmış bir albüm olduğunu başından sonuna hissedebiliyorsunuz. Soru İşareti (Ceylan Ertem) ve Havada Bir Hinlik Var (Ayyuka) adlı parçalar haricinde bütün şarkı sözleri Nil‘e ait.

Şarkı sözlerinde Nil’in naif ve sakin yapısının arkasındaki güçlü karakteri görmek oldukça mümkün. Bilinçaltlarının, yüksek egoların, şehir karmaşasının, sürekli tekrar edilen; başının ve sonunun sürekli kesiştiği durumların müzikal bir eleştirisine sahip olan “Döngü“de: ukulelesini çalıp şarkı söyleyen tatlı kadından ziyade, özenle yazılmış ve düşünülmüş davullar, synth’ler ve kararlı gitarlar var. Albümdeki parçalarda kendisini sınırların içinde hapsetmeden, özgür bir ruhla çalışıldığını dinleyiciye çok güzel geçirmiş. Parçaları dinlerken öngörü yapmak pek de mümkün değil. Her saniye yeni bir sürprizle karşılaşılabiliyor. Bir parçada 80’li yıllardaki synth pop soundları duyularken, devamında psychedelic rock esintileriyle karşılaşmak ve bunun gibi verilebilecek bir çok örnek, amaçlanan konsept albümünün akıcılığını/sürekliliğini sağlıyor.

Bir ekip işi olan “Döngü” de Can Aydınoğlu (gitar), Berkay Küçükbaşlar (davul), Özgün Semerci (banjo, lap steel), Ozan Tekin (tuşlular) ve Umut Çetin (bas gitar/synth bas) Nilipek‘e eşlik ediyorlar. Albüm kapak İllüstrasyonunu da kendisi yapan sanatçı, “bağımsız müzisyen” kavramını hakkıyla benimsemiş ve yaptığı müzikle kendisini ifade edebilen güçlü kadınlardan biri olarak canlı performanslarına devam ediyor.

Hani belki paylaşmak istersin diye...
Etiketler:

Yorumlar

Yorum bırak


Okumaya devam et

Sonraki içerik

Random Bridge 6


Thumbnail
#NowPlaying

Parça

Sanatçı

Background