Dolu Kadehi Ters Tut – Dünyanın En İyi Albümü (2017)

Hazırlayan: Tarih: Kasım 14, 2017

Dünyanın En İyi AlbümüTenacious D şarkısı Tribute’un sözleri geliyor aklıma ister istemez: “So we played the first thing that came to our heads, just so happened to be/The best song in the world/It was the best song in the world”. Dolu Kadehi Ters Tut’un da Tenacious D’nin mizah anlayışından bir ölçüde ilham aldığına emin gibiyim. Ve albümle ilgili ilk dikkatimizi çeken güzel şey de bu ilhamın kendini çakma değil, orijinal duran bir formda göstermesi oluyor.

Dünyanın En İyi Albümü, her şeyden önce eğlenmesini bilen bir albüm. “Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah şerifleriniz hayrolsun.” Dolu Kadehi Ters Tut müziklerine bu hınzır replikle başlıyor; sonrasında da Türkçe bilen arkadaşlarımıza özel hitabını sürdürüyor gitarlarla, ince mizahla ve gitarlarla. Evet, gitarların rolü önceki DKTT albümü Polonya’nın Başı Belada’dan çok daha büyük; hatta başrolde diyebiliriz. Bu da zevklere bağlı olarak önceki albüme o kadar ısınamayanlar için büyük bir artı olabilir. Eskisinden daha güçlü, neredeyse yeniden doğmuş bir DKTT var karşımızda. Akranları olan alternatif sahne grupları içerisinde özel, ayrıksı bir konuma kavuşmaları için de birkaç neden birden mevcut: Gitarını “virtüözlük” diyebileceğimiz bir düzeyde idare eden Mürsel Oğulcan Ava var mesela, her şarkının ruhuna bir şekilde uyan harika vokaller sunan Uğurhan Özay var bir de. İşe bak, grup üyeleri bitti. O zaman üçüncü neden de bunca işi 2 adamın kotarıyor olması olsun. Bir de cilalı, belki de fazla cilalı bir prodüksiyon var. Ses baştan sona tertemiz duyuluyor ama, o konuda mutabık olabiliriz.

Dünyanın En İyi Albümü yerli alternatif sahneye bu sene atılmış son büyük bomba. Albüm belki bize eşsiz, aklımızı kaybettirecek kadar farklı bir şey sunmuyor, ancak belli bir mesleki deneyime ve vizyona sahip insanlar tarafından yapıldığını da belli ediyor her fırsatta. “İnsanlar bize artık özgüven sahibi olduğumuzu söylüyorlar. Oysa özgüvenden çok daha fazlası var,” diyor Özay daha 2. şarkıda. Kendiyle dalga geçen böylesi müzisyen tavırlarını görmek de her zaman ferahlatıcı oluyor. Benzeri küçük şakalar albüm boyunca mevcut, yakalaması ise keyifli. Kesinlikle bir kulak vermeye değer, es geçmeyin.

Hani belki paylaşmak istersin diye...

Yorumlar

Yorum bırak


Okumaya devam et

Sonraki içerik

Random Bridge 6


Thumbnail
#NowPlaying

Parça

Sanatçı

Background