Kendine Has Demonation Festivali No: 8

Hazırlayan: Tarih: Aralık 31, 2017

Başladığı seneden itibaren ülkedeki canlı müzik izleyememe sorunsalına, ağrıyan boğaza pastil edasıyla çare olan Demonation Festivali, 2018’in ilk haftasında, 8. senelerinde yeniden müzik severlerle buluşuyor. Üç gün + dört mekan + sınırsız müzik türü olarak düzenlenen festivalin her sene olduğu gibi bu sene de line up’ında festival için özenle seçilmiş birbirinden taze, dinlenmeye değer bağımsız müzisyenler yer alıyor.
Festivalin açılış günü 5 Ocak tarihinde Kadıköy Arka Oda‘da olacak ve açılışını BadMixDay olarak tanıdığımız Anıl Berk Çetin yapacak.14 yaşında hip-hop beatleri yapmaya başlayarak müziğe atılan Anıl, 10 Mart 2017 tarihinde elektronik, trip-hop, downtempo dinleyicilerinin gönüllerini okşarcasına, el emeği  “A Quiet Mind Awaits” adlı albümünü yayınladı ve şuan soundcloud üzerinden işlerini paylaşmaya devam ediyor.

Yazımın bundan sonraki bir kaç cümlesinde dilimi değiştirmek zorunda kalacağım çünkü BadMixDay’den sonra çıkacak olan grup benim (Eylül Deniz Keleş) ve RoboGeisha (Esra Genç)‘nın çok yakın bir tarihte kurmuş olduğu Kill Some Men olacak. Müzik tarihinde kadın rolünün erkek karakterlere nazaran çok geride olduğunu fark ederek kurmaya karar verdiğimiz bu grupta, 60’lı yıllarda müzik yapan kadın punk gruplarının şarkılarından esinlerek, bazen sözlerini kullanarak, elektronik/noise pop janrasında müzik yapmaya çalışıyoruz. İlk canlı performansımızı sergileyeceğimiz 5 Ocak gününde, Kill Some Men sahneden indikten sonra festivalin ilk gününün kapanışını Pullahs yapıyor olacak. Bir çok filmin müziğini yapan Pullahs, uzun süredir yaptığı ambient, elektronik müziklerle dikkat çeken sanatçılardan biri. Festivalin ilk gününün kapanış saatlerinde çalacağı için bizi fazlasıyla dans ettirecek bir performans olması kaçınılmaz.

6 Ocak Cumartesi, Festival ikinci gününde Anadolu yakasından çıkıp Avrupa yakasına, Babylon’a taşınıyor olacak. İlk olarak sahneye dört kişiden oluşan Ankara’lı indie/rock grubu Al’York çıkacak. Al’York’dan sonra ise önce “123” den sonra ise solo projesi olan “Lara Di Lara”dan tanıdığımız Dilara Sakpınar ile Levni‘nin beraber yarattıkları Alike Places festival sahnesinde yer alacak. Festivalin devamında yakın zamanda yayınladıkları “Sanki Hiç Durmadı” adlı parçalarına çektikleri video kliple oldukça yayılmış, esasında 2006 senesinden beri yurt içi ve yurt dışında aktif olan, iki kadından oluşan, dans/elektronik, pop müzik grubu Kim Ki O müzik severlerle buluşuyor olacak. Bu üç gruptan sonra festival Kendine Has hareketiyle Aga B‘yi bizlere dinleme şansı sunacak. Türkçe Rap müziği en katı karşıtlarına bile sevdirebilme yeteneğine sahip olan Aga B, asıl adı ile Burak Yelman, Ankara’dan çıkmış rap müzisyenlerinden biri. Festivalin ikinci gününün kapanışını ise bir önceki yazımda (2017’de Alt Komşum) bahsettiğim Fluctuosa (Doğukan Acar) yapıyor olacak.

Festivalin üçüncü ve son günü Bant Mag. Havuz / Bina‘da başlayıp KargArt‘da bitiyor olacak. Kadıköy Bina’da gecenin ilk sanatçısı olan Eren Günşan’ın solo projesi Affet Robot synth-pop/new wave türünde ürettiği parçalarla bizimle buluşacak. Affet Robot’dan sonra Congulushalk ezgileri , anadolu motiflerini batının müziği ile birleştirdiği şarkıları ile festivalin canlı performanslarının kapanışını yapacak.

Canlı performanslardan sonra ise KargArt’da festivalin kapanış partisi ile üç gün sonlanmış, müziğe doyulmuş bir halde dükkan kapatılacak.
Yeni yılın ilk haftasında, Kendine Has Demonation Festivali No:8‘de görüşmek üzere!
Hani belki paylaşmak istersin diye...

Yorumlar

Yorum bırak


#NowPlaying

Parça

Sanatçı

Background