Bonobo – Migration

Hazırlayan:  Tarih Ocak 18, 2017

Hazırlayan: Ceylan Göksel

Bonobo, yani Simon Green 13 Ocak 2017’de 2013 yılında çıkardığı “The North Borders”dan beri beklenen albümü “Migration”ı Ninja Tune’dan yayınlayarak on beş yılı aşkın süredir takip edenlere dinleyecek yeni 12 şarkı daha hediye etti.

Albüme “Migration” gibi imza niteliğinde güçlü bir şarkıyla başlıyor ve devam ettikçe hava bir kararıyor, bir aydınlanıyor. Genel bir bakışla, “Migration”a Bonobo’nun en fazla gelgitli hissiyatı barındıran albümü diyebiliriz. Bu yüzden de uluslararası basında yayınlanan yorumlarda yeni albümüne en temiz ve en ayakları yere basan albümü olarak atıfta bulunuluyor.

İlk dinleyişte diğer Bonobo albümlerine, özellikle de “Days To Come” sonrası yillar icinde gelen “Black Sands” ve kendi janrası içinde şimdiye kadarki en olumlu tepkileri almış albümlerden biri olan “The North Borders”a göre çok daha popüler ve her dinleyiciye hitap eden, daha naif bir album ortaya çıktığını düşündürüyor. Bu albümü müzikal olarak Bonobo’nun eski işlerinden en çok “Black Sands Remix” albümü ve “Cirrus”a benzetmek mümkünken yine de eğer hiç bir şarkısını kaçırmadan dinlediyseniz, organik baslar ve kırılıp havaya dağılan akorlarla pek çok sevdiğiniz şarkısından bölümler bulabilirsiniz içinde. Yani, tarzını terk etmiyor ama artık benimsiyor ve daha geniş bir kitleye hitap edecek hale getiriyor. Bu, Bonobo’nun on beş yıl içinde kendini sürekli ileriye taşımasının en büyük göstergesi olarak kabul edilebilir.

Aslına bakarsanız albümdeki ilerleyiş, daha önceki albümlerine benziyor. İlerledikce karşımıza “Outlier” çıkıyor. “Outlier” aynı zamanda Simon Green’in yaptığı DJ performanslarının küçük bir özeti gibi. Gece icinde dans edilen renkli isiklarla gördüğünüz bir Bonobo ve gün batımında dinlediğiniz Bonobo arasındaki tutarli farkliligi oldukça açık şekilde duyuruyor.

Neredeyse her albümünde Andreya Triana, Szjerdene ve Bajka gibi vokallerle çalışan Bonobo, bu sefer özellikle Nick Murphy (önceden bildiğimiz adıyla Chet Faker), geçtiğimiz sene oldukça öne çıkmış olan Rhye ve Hundred Waters’dan Nicole Miglis ile beraber yaptığı şarkılarla birlikte müzik yorumlarinda olukça büyük bir yer tutuyor şimdiden. Kimileri bu şarkıları güzel birliktelikler oldukları için, kimileri ise daha önce tanıdıkları seslere Bonobo’nun doğal ve kırılgan akorları bildikleri seslere eşlik ettiği için seviyorlar.

Albümü dinlerken, Bonobo’nun daha önceki albümlerindeki seslerin ve kırılmaların tekrarını daha pop ve açık bir şekilde kullandığını görebiliyoruz. Ya da belki de artık bu tip seslere popüler dememizin nedeni yakından takip edenlerin hayatının soundtrack’i olacak kadar uzun süre bu şarkılara kendilerini maruz bırakmış olmaları. Albümün yarısında dans edilebilir, bir DJ-set içinde karşımıza çıkabilecek şarkılar varken, diğer yarısında ise ambient seslerle birleşen Simon Green’e özel, git gide gelişen ve açılan bass ve davul sample’ları var diyebiliriz.

Dikkatli ve zaman ayırarak dinlendiğinde kesinlikle şimdiden 2017’nin en iyi albümleri arasında yer alabileceğini söyleyebileceğimiz bu albüme hemen şubat ayında başlayacak bir turne de eşlik ediyor. Kendi şarkılarından oluşturacağı “The North Borders” benzeri muhteşem canlı performansı ve orkestrasına “Migration”daki şarkıları da çok yakıştıracağını net bir şekilde görmek mümkün.

Neil Krug tarafindan cekilen ve derlenen görselleriyle “Migration”ı koleksiyon namina deluxe 2 LP, 2LP, CD ve DL formatlarında fiziksel olarak da koleksiyonunuza ekleyebilirsiniz.

Duvarınız boş mu kalsın?
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Kıyı Müzik

Şu Anda Çalan

Sanatçı

Parça

Background